Кабинетът „Янев“ започна работа на 12 май, след като президентът Румен Радев подписа указа за назначаването на служебния кабинет. Министрите веднага започнаха работа и зададоха теми за много наблюдатели, които ту ги хвалеха, ту ги критикуваха за известните вече освобождавания от постове на хора от висшите етажи на властта. Дали това е в правомощията на един служебен кабинет или не? Този спор беше повдигнат в обществото, независимо че е решен предварително в текстовете на Конституцията.
Служебното правителство има временен характер. То съществува само до образуването на ново правителство по съответния ред – горе-долу животът му е до три месеца. Дали има достатъчно власт, за да решава някои неотложни проблеми в държавата, или просто трябва само да подготви следващите избори? Мнението на някои юристи е, че един временно назначен кабинет по нищо не се различава от редовно избраните, само не може да внася законопроекти, защото няма на кого… парламентът не работи.
Всъщност споровете в обществото потръгнаха от факта, че служебно правителство бе натоварено с повече очаквания от всички други досега, ето защо и политици и наблюдатели и граждани се взират толкова внимателно в дейността му.
Най-същественият въпрос обаче си остава приемането и депозирането на Плана за възстановяване и устойчивост, който правителството на Бойко Борисов остави в наследство. Няма как да не се запитаме дали служебният кабинет ще се занимае с това – защото сроковете за внасяне в Европейската комисия скоро изтичат, и средствата за възстановяване на българската икономика зависят много от Плана.
Чуйте коментара на политолога д-р Милен Любенов в звуковия файл.
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg