Кабинетът „Янев“ започна работа на 12 май, след като президентът Румен Радев подписа указа за назначаването на служебния кабинет. Министрите веднага започнаха работа и зададоха теми за много наблюдатели, които ту ги хвалеха, ту ги критикуваха за известните вече освобождавания от постове на хора от висшите етажи на властта. Дали това е в правомощията на един служебен кабинет или не? Този спор беше повдигнат в обществото, независимо че е решен предварително в текстовете на Конституцията.
Служебното правителство има временен характер. То съществува само до образуването на ново правителство по съответния ред – горе-долу животът му е до три месеца. Дали има достатъчно власт, за да решава някои неотложни проблеми в държавата, или просто трябва само да подготви следващите избори? Мнението на някои юристи е, че един временно назначен кабинет по нищо не се различава от редовно избраните, само не може да внася законопроекти, защото няма на кого… парламентът не работи.
Всъщност споровете в обществото потръгнаха от факта, че служебно правителство бе натоварено с повече очаквания от всички други досега, ето защо и политици и наблюдатели и граждани се взират толкова внимателно в дейността му.
Най-същественият въпрос обаче си остава приемането и депозирането на Плана за възстановяване и устойчивост, който правителството на Бойко Борисов остави в наследство. Няма как да не се запитаме дали служебният кабинет ще се занимае с това – защото сроковете за внасяне в Европейската комисия скоро изтичат, и средствата за възстановяване на българската икономика зависят много от Плана.
Чуйте коментара на политолога д-р Милен Любенов в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg