На 21 май почитаме светите равноапостоли Константин и Елена. Това е денят на игрите по огън (нестинарството).
Църковният празник, на който почитаме светите равноапостоли, е в памет на император Константин и неговата майка Елена.
През 313 година Константин издава Миланския едикт, с който въвежда християнството като официална религия във Византия.
По време на император Константин християнската вяра, тъй дълго преследвана, станала господстваща в обширната му империя.
Царица Елена отива на поклонение по местата, където е живял Христос, построява няколко манастира и открива кръста, на който е бил разпнат Исус. Тези паметни събития се смятат за най-важните в историята на християнската църква и затова императорът и майка му са канонизирани за светци.
Царуването на император Константин е обвързано с налагането на християнството. Когато е едва на 34 години, Константин поема престола от своя баща и управлява Рим и Византия.
В негова чест новият столичен град е осветен и наречен Константинопол. Традицията повелява на празника да се посети църква или манастир. За здраве се оставят дарове на иконите на светците Константин и Елена.
Имен ден празнуват Константин, Елена, Костадин, Костадинка.
Друга традиция, свързана с празника, е нестинарството. Езически обичай, който се възражда по време на турското робство и остава жив и до наши дни.
Нестинарството представлява танц с боси крака върху жарава. Според традицията нестинарите играят вечерта в деня на св. св. Константин и Елена (нощта на 3 срещу 4 юни по стар стил).
Подготовката на събитието започва още от ранни зори с „обличане“ на нестинарските икони. Поставя се ярко червен плат, обшит със стари сребърни пари и украсен с цветя.
Темата коментира в “Нашият ден“ нестинарката Десислава Жекова.
“Не помня кога съм се сблъскала с нестинарството. Родителите ми са ми разказвали, че в родата по майчина линия има нестинарки. Беше ми интересно, но тогава не осъзнавах какво означава нестинарство.
Впоследствие се записах да танцувам в ансамбъл “Добруджа“. Може би съм била 3-ти или 4-ти клас. Навремето ходеха по училищата и взимаха децата, които имат дарби за пеене и танцуване.
В ансамбъла започнахме да изучаваме българския фолклор и традиции. Най-интересното ми беше нестинарството. Тогава вече разбрах точно какво е.
След като завърших средно образование, се запознах с нестинари, бяха невероятни хора. Те имаха вила близо до моя роден град – Добрич. Точно покрай едни от празниците – 21 май и 1 юни. Те ме поканиха да гледам, да присъствам на техния танц.
Когато имат нужда да танцуват, те танцуват, не е нужно да има хора, да присъстват други около тях. Правят го заради себе си.
Жаравата ти помага за първото ти влизане. Някои го интерпретират така – жаравата вика нестинарите. Всъщност не знам дали ме вика, или гледайки, имам огромното желание да вляза. И не просто да премина. Нестинарите гледат на жаравата като нещо живо. Усещат я като дух, който трябва да се уважава."
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg