Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Правосъдие за всеки“ поднови протестите си – защо точно сега

Снимка: БГНЕС

Инициативата “Правосъдие за всеки“ поднови протестите си под наслов “Правосъдие без каскет“.

Защо точно сега се подновяват тези протести?

Темата коментира в “Нашият ден“ адв. Емил Георгиев, член на инициативата.

Емил Георгиев

“Използвахме датата на последното ни събитие, за да я свържем с един повод, който сме отбелязали в изминали години. А именно, година от кончината на известния италиански магистрат – Джовани Фалконе, постигнал сериозни успехи в битката си с мафията в Италия. Поставил началото на операция “Чисти ръце“.

Причините да прекъснем за известен период събитията под наслов “Правосъдие без каскет“ пред Съдебната палата в София, всяка сряда то 18.30, бяха в това, че основна част от екипа на инициативата се разболя от коронавирус. Някои го изкараха истински тежко. Бяхме обективно възпрени.

След като тази пречка отпадна, ми се стори, че е добър повод да възобновим, комбинирайки с отчитането на делото на Джовани Фалконе."

Исканията на протеста

"Нашето събитие не е протестът. Исканията, с които стартирахме още през миналата година, са ясни. На първо място, поставихме за цел – смяна на настоящия състав на Висшия съдебен съвет.

Оттегляне или преждевременно прекратяване на мандата на главния прокурор – Иван Гешев. Избор на нов Висш съдебен съвет, на нов главен прокурор по различни правила.

И премахване на специализираните наказателни съдилища в България. Това е пакет от искания, много сериозно мотивирани."

Премахването на специализираните съдилища

"Те нито са специализирани към настоящия момент, нито изпълняват задачите, заради които преди повече от 10 години бяха създадени – да се борят с корупцията по високите етажи на властта.

До момента в България няма нито един осъден представител на властта заради корупция. Отделно от това считам, че обществеността е напълно наясно, че специализираните съдилища се използват като властови бухалки, които да одобряват искани от прокуратурата мерки за неотклонение, задържане под стража на редица български граждани, които на този етап са само обвиняеми.

За да бъдат държани с месеци по арестите, където да бъдат психически пречупвани, така че срещу тях да бъдат постигани лесни успехи отново на територията на специализираните съдилища.

Съдебна палата протест

Трето, обществеността разбра от последните заседания на Висшия съдебен съвет, че за целия период на съществуването си на специализираните съдилища не е изготвян никога анализ. Никога не разбрахме какво свършиха за целия период от време и защо съществуването им е толкова важно. На какво основание главният прокурор обосновава защитата си за специализираните наказателни съдилища, като казва, че “който иска премахването им всъщност работи за мафията.“

Те са създадени без никаква обосновка през 2011 г. За целия срок до момента не е направен анализ на дейността им. И въпреки всичко се приема, че те са изключително важни."

Интервюто можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възрастните хора и дигиталните медии и обучение

По-уязвими ли са поколенията, израснали преди интернет, към фалшиви новини, пропаганда, конспиративни теории и здравна дезинформация?  Конференцията "Информацията има значение: Практики за повишаване на дигиталната и медийна грамотност на възрастните", организирана от фондация "Глобални библиотеки" - България , беше посветена на..

публикувано на 19.10.24 в 16:54

Рабиша, селото в което се живее трудно

Село Рабиша се намира в община Белоградчик, област Видин и е известно с пещерата "Магура", която се намира на 3 километра от селото и с най-голямото по площ вътрешно езеро у нас – Рабишкото езеро. Според последното преброяване в Рабиша живеят 245 човека. Преди 90 години жителите на селото били 1296. Църквата "Свети пророк Илия" е построена..

публикувано на 19.10.24 в 08:15
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

За дискриминацията – тормоз, преследване, подбуждане

В рубриката "Съветите на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Петър Ненов, София: С оглед на обстоятелството,..

публикувано на 18.10.24 в 15:00

Персонализирана терапия за рак: Български изследовател сред водещите млади учени на света

Иновативното проучване на лечение на рак на гърдата, ръководено от д-р инж. Веселина Узунова, ѝ донесе място сред топ 30 финалисти в световния формат на Програма "Най-изявените млади личности на света" за 2023 г., организирана от Международната младежка камара – България (JCI Bulgaria). Проучването ѝ в областта на туморната нанотераностика следва..

обновено на 18.10.24 в 12:40
адв. Петър Николов, Анелия Торошанова, адв. Елка Пороминска и адв. Деян Драгиев (от ляво надясно)

Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата?

Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата? Какви изисквания има нормативната уредба на Европейския  съюз по отношение на защитата на важни, според договора на функционирането на ЕС, принципи и права, във връзка със съдебните разноски и възнагражденията на адвоката? За справедливата и балансирана законодателна уредба – една..

публикувано на 18.10.24 в 12:35