Нотариус Камен Каменов разяснява понятието “Ипотека на недвижим имот“ в предаването “Законът и Темида“.
С ипотеката още от класическото римско право се обезпечава едно вземане. Кредиторът, който отпуска сумата по нашето право, обезпечава това свое вземане с ипотека върху недвижим имот.
Ипотеката се учредява чрез вписване в Имотния регистър, когато се извършва въз основа на договора или закона.
Ипотеките по принцип са два вида: договорна ипотека във формата на нотариален акт или законна ипотека, която се учредява в полза на отчуждителя на недвижимия имот.
Ипотеката е институт в правото с изключително приложение при сделките с недвижими имоти. Тя е призната от закона възможност на кредитора, в чиято полза е учредена, да изнесе на публична продан ипотекирания недвижим имот, за да обезпечи своето вземане към длъжника. Ипотеката е предпочитано средство за обезпечение на дългове, защото ипотекираният имот не се владее и ползва от кредитора, а остава във владението на длъжника.
Ипотеката също представлява сигурна ,,гаранция“ за кредитора, че той ще получи вземанията си. Основна характеристика на ипотеката е, че тя е противопоставима на всяко трето лице, което е придобило права върху ипотекирания имот след вписването ѝ.
Ипотеката следва имота, независимо кой е собственика му. В случай на неизпълнение на задължението на длъжника, кредиторът отново има право да иска изнасянето на публична продан на ипотекирания имот, дори и той вече да не е собственост на длъжника. Ипотекиран имот може да се продаде, но купувачът го придобива обременен с ипотеката.
Повече за това кои са обектите на ипотеката и какво означава обезпечено вземане, чуйте в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg