На 8 юли Българската православна църква отбелязва Деня на Св. Прокопий, покровител и закрилник на пчелите и пчеларите.
Празникът се свързва с пчеларството. По традиция съпругите на мъжете, които се занимават с тази дейност, изпичат по два обредни хляба, за да събират пчелите много мед.
После занасят питките при кошерите, прекадяват ги с тамян и ги намазват с мед. След това отиват на църковна служба и носят паничка, която чак на следващия ден прибират вкъщи.
Смята се, че по този начин медът става изключително лековит.
Светиите, които се свързват с пчеларството, са Св. Хараламий и Св. Поркопий и двамата са използвали меда не само за храна, но и за лечение.
Отбелязването на празника на пчеларите в България и съвременното биологично пчеларство коментира в “Нашият ден“ Михаил Михайлов, президент на Сдружение “Екологично пчеларство“.
"Една от нашите структури в област Шумен чества празника наистина подобаващо. Зная какво представлява – да се освети хлябът, да се освети медът по-точно, когато се отиде в църква. Когато се събираме да честваме празниците изнасяме исторически беседи за това кои са тези светци и какво са дали за пчеларството."
Трудно ли се прави биологично пчеларство
"И конвенционалното, и биологичното пчеларство отговарят на едни и същи принципни условия. Трябва да се отглеждат пчелите природосъобразно, но при биологичното пчеларство изискванията са много по-големи.
Биологичният пчелин трябва да бъде разположен в подходящи места извън интензивно земеделие.
За съжаление много от пчелините у нас не отговарят на това условие, особено тези в Северна или Североизточна България.
От общо 5000 регистрирани пчелари една част от тях са биологични.
Чуйте Михаил Михайлов в звуковия файл.
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..
Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..
Ефирът на предаването "Нашият ден" от днес е и платформа за изява на хора, чиито идеи и бизнес модели са насочени към устойчиво бъдеще и разрешаването на екологични проблеми. В новата поредица "Зелените новатори на България" слушателите ще се запознаят с вдъхновяващи личности и техните усилия за справяне с климатичните предизвикателства...
В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg