Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Футболът: история, култура, страсти

Снимка: Pixabay

14 юли е знаменателен исторически ден с падането на Бастилията – 232 години оттогава, но за 2021 г. той е знаменателен и с друго – с току-що завършилото Европейско първенство по футбол. Франция не е сред финалистите, макар мнозина да ѝ предричаха купата, на „Уембли“ се срещат Англия срещу Италия.

Европейски първенства се провеждат от 1960 г., първи шампиони стават футболистите на вече бившия СССР и това в ония времена на Студена война се превръща в пореден повод да се говори колко много социализмът превъзхожда капитализма.

Футболът тоест – въпреки показната аполитичност на УЕФА и ФИФА, на която бяхме свидетели и на преминалото Европейско, се е използвал и за политически цели; не е само и не е единствено спорт. Което го прави културен и исторически феномен: има футболна война, има футболни убийства, има футболна страст…

Тъкмо футбола като социален феномен във философски, исторически и културологичен план се обсъжда в предаването „Премълчаната история“ на 14 юли от Боряна Ангелова-Игова – изследовател и философ на спорта, преподавател в Национална спортна академия „Васил Левски“, Ивайло „Нойзи“ Цветков – водещ на предаването „Дискурси“ по телевизия „Европа“, философ, културолог, футболен фен и анализатор, и Теодор Борисов – историк, автор на забележителната книга „Как Цар Футбол превзе България“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Достъпна и надеждна информация с езиковата платформа БЕРОН

В реда от празнични майски събития беше представена електронната платформа за езикови ресурси БЕРОН , дело на екип от Секцията за съвременен български език на Института за български език при БАН. Абревиатурата БЕРОН (български езикови ресурси онлайн) е също така израз на признанието към възрожденския просветител д-р Петър Берон, автор на..

публикувано на 25.05.24 в 12:05

Четиресети Кирило-Методиевски четения в Софийския университет

Традиционно през месец май Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет провежда годишните си Кирило-Методиевски четения. Тази година те са юбилейни – 40-и, с посвещение на проф. Красимир Станчев и на 160-ата годишнина от рождението на големия словенски езиковед Ватрослав Облак, който има особени заслуги за „откриването“ и..

публикувано на 23.05.24 в 17:32
д-р Радослав Александров

Учени разкриха нова функция на ключов белтък – мишена на мощна таргетна противоракова терапия

Нови, още по-ефективни, лекарства срещу рак ще бъдат разработени след фундаментално откритие на 13 учени, двама от които са българи. Нашите молекулярни биолози са част от международен екип от 13 специалисти, които са разкрили нова функция на ключов белтък – мишена на мощна таргетна противоракова терапия – PARP инхибиторите.  Д-р Радослав Александров..

публикувано на 23.05.24 в 17:25

Изчезнала ли е морската рупия в Атанасовско езеро

Една от най-предизвикателните дейности в рамките на LIFE проект "Лагуната на живота" е възстановяването на морската рупия. Единственото водно растение във водите на Атанасовско езеро дълго време се смяташе за изчезнало тук. Това е тревисто растение с нежни листа, високо около 15 см. Неслучайно групата на тези растения се нарича морски треви –..

публикувано на 23.05.24 в 16:45

Д-р Антоанета Грозева: Не е полезно съчетаването на балнеолечението с почивка на море

Д-р Антоанета Грозева е дългогодишен директор на Специализираната болница за рехабилитация в Поморие. Успоредно със значителната си клинична работа, тя извършва и научноизследователска дейност в областта на калолечението и рехабилитацията на редица социално значими заболявания.  Д-р Грозева има над 50 труда, които са публикувани у нас и в чужбина...

публикувано на 22.05.24 в 19:45