Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Като една съвременна икона...

Веско Велев: Опитвам се да добавя и понятието време като живописна материя

В ателието на художника в с. Дълбок дол

Снимка: Ани Петрова

Една експозиция – не в галерия или друго пространство за изкуство, а в ателието на художника Веско Велев – своеобразната му работилница, където картини и пластики обитават селската му къща в Дълбок дол и най-вече – на двора.

Веско Велев покани свои колеги, почитатели, колекционери и близки приятели за една нетрадиционна среща с най-новите му творби. В Дълбок дол художникът е разположил предимно пластики, скулптури от камък и керамика, живопис, с които обживява предмети от битието на българина през вековете, създава нова интересна иконография, живопис върху материали, взети от ежедневието на жената – совалката, съда за месене на хляб – за да създаде нови поетични орбити, изпълнени с музика и цвят. 

Ето какво заяви Веско Велев за "Артефир":

"Цялата идея беше да направя една "обемна картина" и може би това ми даде нужната енергия, а усилието беше нечовешко. Това са голяма част от моите работи, които живеят в реална среда, в която живея и аз, и се чувстват добре.

Аз се опитвам да вкарам в работите си понятието време като изразно средство. Живописта има няколко изразни средства – цвят, линия, форма, изграждане, пространство, дълбочина... Аз се опитвам към всичко това да добавя и понятието време като живописна материя обаче, като средство за изграждане. Всъщност са стари предмети, пък, сложени по определен начин, започват да действат като модерни и съвременни работи. Предметите са от бита на българина в едно доста дълго време – 100-200 години... Времето носи цялата култура на българина – битова, занаятчийска.

Във времето тези предмети, съдове са получили друга стойност. И аз ги гледам по този начин, но в същото време се опитвам да ги вкарам в едно модерно пространство, за да имат съвременно звучене и зрителят подсъзнателно да усети, че някъде там дълбоко е магията на целия живот на българина."

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – Ани Петрова - БНР, галерия "Стубел", личен архив

Веско Велев е роден на 18.03.1956 г. в с. Кърнаре, област Пловдив. През 1985 г. завършва Художествената академия в София, специалност живопис в класа на професор Иван Кирков. Живее и работи в родното си Кърнаре и в ловешкото село Дълбок дол.

Работи с еднаква лекота живопис, дърворезба и керамика, рисува върху хартия и има изяви в областта на концептуалното изкуство.

В творческата си биография Веско Велев има: 12 национални изложби, над 30 самостоятелни изложби, участие в 13 международни и 16 колективни изложби

Награди:
Лауреат на Есенния салон в София през 1993 г.; Награда за най-добра изложба на годината в галерия "Ирида" за 2002 г. и Награда на журналистите и публиката.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Спектакълът „Снежен сън“

"Снежен сън" – коледен спектакъл за деца и възрастни

Театрална къща "Мариета и Марионета" ще зарадва многобройните си почитатели със завръщането на авторския спектакъл "Снежен сън" под режисурата на Мариета Ангелова - Марионета. Публиката ще има възможност да "надникне” в страната на Дядо Коледа – Лапландия и да стане свидетел на последните приготовления на подаръците за всички, които вярват в коледния..

публикувано на 18.12.24 в 17:35

Бина Калс представя новата си поетична книга "Литания"

След премиерата си в Бургас и София, новата стихосбирка "Литания" на Бина Калс бе представена и в "Артефир". Книгата е посветена на майката на поетесата и съдържа 44 стихотворения, писани през последните 12   години и обединени в седем цикъла. Редактор на "Литания" е Роза Боянова. Фотографията на корицата е писателя фотограф д-р Любомир Калудов. В..

публикувано на 18.12.24 в 16:40

Правото да грешиш във фотографията

Първата среща от новата инициатива на Photoworld, наречена "Уроците на неуспеха", събра известните съвременни фотографи Валерий Пощаров, Пенко Скумов и Свилен Начев в рамките на едноименна дискусия. Говорим и с тримата в "Какво се случва" по въпросите какво е успех и какво неуспех в полето на фотографията днес. "Хората често си задават технически..

публикувано на 18.12.24 в 14:35
Венцислав Диков

"Институт за невъзможни неща" в Япония

Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето посещение в "Страната на изгряващото слънце" – специално място, в което преоткрива себе си: "Кацнахме по залез и първото, което видях от Япония, след седем години, беше залезът над Фуджи-сан и огрени..

обновено на 18.12.24 в 08:58

"По следите на изгубената поезия" с Цанко Лалев

Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се представят автори, започнали творческия си път като поети, но след това преминали към друг жанр или жанрове, в които са се утвърдили.  Този път гостува писател, чиято популярност се гради върху..

публикувано на 17.12.24 в 17:50