Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли полза от детокс диетите

Снимка: Rawpixel

„Прочистете тялото си от токсините“, „Стимулирайте метаболизма, като се отървете от токсините“, „Екстрактът от синя боровинка/къдраво зеле/смути от лилава боровинка/водорасли ще елиминира токсините, натрупани в тялото ви“ – сигурно всички са срещали подобни обещания било в интернет, било на рафта в дрогерията.

Става въпрос за детокса или убеждението, че чрез контрол на храната и веществата, които приемаме, можем да прочистим тялото си от имагинерните замърсители, които му пречат.

Никъде из съответната литература, превъзнасяща ползите от пиене на вода с лимон на гладно, не се обяснява кои са тези замърсители и какво точно замърсяват и според редица автори детоксът е един от големите митове на псевдонауката, както и гръбнак на индустрия за милиарди.


Добрата новина е, че тялото разполага с надеждни системни за освобождаване от опасни вещества. Еволюцията е усъвършенствала бъбреците и черния ни дроб, и стига те да са здрави, не се нуждаят от допълнителна помощ.

Има ли полза от детокс диетите – чуйте в звуковия файл мнението на Йордан Стефанов, доктор по микробиология, създател на блога „Наука и критично мислене“ и автор на книгата „Митове и истини за храненето“.

Снимки: Rawpixel

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25