Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За пътя на академичното предприемачество

Снимка: фондация „Карол знание“

Темата за отпадните води и вредите, които причиняват, обикновено се актуализира лятно време, когато развали почивката на туристите, причинявайки им остри стомашни инфекции. Истината е, че вредите са много повече, но разговорът обикновено стига до необходимостта от изграждане на скъпоструващи пречиствателни станции. 

Оказва се обаче, че не е необходимо пречистването на отпадни води непременно да е скъпо и сложно.

Д-р Росен Иванов
Д-р Росен Иванов от Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“ е разработил конструирана влажна зона, която, моделирана по подходящ начин, може да пречиства различно по състав замърсяване като азот, фосфор и органични вещества, характерни за битови отпадъчни води, води, съдържащи тежки метали, токсични елементи и нефтопродукти. Зелената енергия може да се генерира, дори ако през системата протича чиста вода.

Д-р Росен Иванов спечели с проекта си приза „Предприемач в науката“ с паричен фонд от 30 хил. лева на фондация „Карол знание“. Той е участник в програмата „Предприемач в науката“ на фондацията и е първият, който предлага създаване на spin-off с Минно-геоложкия университет.


Повече за проекта и за това какво представляват тези компании – посредници между научните лаборатории и практиката, чуйте от разговора с д-р Росен Иванов, който освен с наука се занимава и с доброволческа дейност, бил е заместник-председател на Българския съюз на трансплантираните и помага в организирането и провеждането на различни инициативи, като Национални игри за трансплантирани и диализирани, Парад на донорството, Коледни тържества за трансплантирани деца и различни обучителни семинари за трансплантирани.


Като най-честа причина да търсят реализация навън младите учени у нас посочват невъзможността да се развиват и да осъществяват иновациите, които създават.

Този проблем адресира фондация „Карол знание“ с програмата „Предприемач в науката“ – тя насърчава проекти, които въздействат върху обществото или околната среда и подкрепя усилията за изграждане на устойчива икономика, базирана на образование, научни изследвания и иновации.

Срещали сме публиката с друг носител на приза „Предприемач в науката“ д-р Илиян Попов и неговата иновация – „Oxymet – екологична батерия магнезий-въздух за индустриално приложение“.

Тази година програмата, освен за докторанти, е отворена и за студенти. За тазгодишното ѝ издание разказва Милена Петкова, изпълнителен директор на фондация „Карол знание“.

Снимки: фондация „Карол знание“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Познават ли новородените майчиния си език?

Бебетата разбират майчиния си език още преди да се родят – Никола Кереков запознава слушателите на рубриката "Науката не спи" с научните доказателства за този феномен. Съветите да се говори ясно и разбираемо на бебето, докато то все още е в майчината утроба, не са безпочвени. Екип от френски учени доказва, че бебетата се раждат с езиково..

публикувано на 25.06.24 в 13:05

За чувствителните новини, кадри, данни и романи

Не е рядко явление родни думи и словосъчетания или добре познати заемки да се сдобият с ново значение, пряко внесено от чужд език и това очаквано предизвиква неразбиране, дори недоразумения. Както например модното "адресирам проблем", което по лични наблюдения се използва за "разглеждам", "поставям на обсъждане", "насочвам вниманието към", че дори..

публикувано на 25.06.24 в 12:14
Проф. Арман Постаджиян

Сърцето – най-важният и сетивен орган

Заглавието на настоящата ни ефирна среща вероятно ще бъде прието от кардиолозите, но едва ли с него ще се съгласят офталмолозите и други представители на лекарската гилдия. Това не е особен проблем, защото нашият екип само изостря сетивата за значимите здравни теми. В поредния брой на седмичното издание "За здравето" гостува проф. Арман..

публикувано на 25.06.24 в 11:45
Трифон Попов

Еврика! Успешни българи: Трифон Попов

Трифон Попов е студент 5-и курс в Медицинския университет в София. Той е носител на тазгодишната награда "Студент на годината – 2023", която му беше връчена през месец март. Но също така Трифон Попов се занимава с научни изследвания, с доброволчество, член е и на Асоциацията на студентите по медицина в София. Казва, че медицината е необятна наука,..

публикувано на 24.06.24 в 17:00

"SOS детските селища" – у нас и по света

Интересна беше отминалата седмица за страната ни. Като изключим новините около НС и политическите партии, в края ѝ се проведоха и две събития – 17-ия прайд на ЛГБТИ общността и Похода на християнското семейство. Последният ѝ ден, обаче, мина някак незабелязано. А в далечната вече 1987 г. той беше обявен за Международен ден на "SOS Детските селища"...

публикувано на 24.06.24 в 16:05