Във в. „Култура“ през 2019 г. проф. Михаил Неделчев казва в интервю: „Имаше един прекрасен и почти незабелязан критик – Йордан Т. Христов, който дълги години работеше във в. „Отечествен фронт“ и пишеше едни малки бисери, а нашата колегиална общност изключително много го ценеше. Такива бисери никой вече не пише. “Става дума за мястото на литературната критика през периода на комунистическата власт и възможните тихи, но видими жестове, които правеше Йордан Т. Христов, публикувайки със своя специфична гледна точка своите рецензии и отзиви за талантливи писатели и творби, измъквайки се от соцклишетата.
Книгата „Тихият критик“, съставена от неговата съпруга Гергина Христова събира негови статии и спомени за него. Талантът му на литературен журналист, желанието да помага на начинаещи колеги, добрината, скромността и бохемският му дух го отличаваха от общата маса, а въпреки че са писани в онези години, рецензиите му и днес звучат съвременно.
Ето какво пише Минко Бенчев в словото си за Йордан Т. Христов: „Разправят, че онова Отвъд било някакъв по-добър свят. В една моя представа за благодатта „горе“ големият поет Александър Геров седи в облачното си кресло и разговаря с Данко за човешките и световните неща. А Тамара им поднася по чаша небесен чай...“
Чуйте в репортажа от представянето Владимир Игнатов, който чете предговора на Богдан Иванов.
Френският институт посвещава своята кинопрограма през месец февруари на една от най-очарователните актриси в съвременното френско кино – Адел Екзаркопулос, която е номинирана в категорията за " Най-добра актриса " на тазгодишните филмови награди " Сезар " . В навечерието на 50-ата юбилейна церемония на престижните френски..
Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара Арнаудова. Заглавието е препратка към работния, обучителния и творческия процес на студентите. В света на дуализма, от който сме част, позитивното и негативното вървят ръка за ръка, четем в анонса за..
Ася и Радослав Рачеви разказват за изкуството на дублажа и какви са неговите специфики, как се изгражда образ само с глас зад кадър и какво трябва да притежава един актьор, за да практикува този занаят. Гласовете им са сред най-емблематичните в бранша. Те са куклени актьори, завършват НАТФИЗ в класа на проф. Димитър Стоянов и са сред..
Новата поетична книга "Очаквани места" на Мирослав Христов разказва неочаквани истории със запомнящи се герои и действия. Илко Димитров споделя: "Новото и, трябва да се каже, специалното в тази книга, е акцентът върху фабулата. Поетичните текстове вече са не описание или изразяване на чувства, а създаване на истории, които се развиват във времето..
Новият брой на сп. "Страница" може да се нарече музикален. Не само цял един раздел "Литературен университет" е посветен на музиката и литературата, но и интервюто на Клео Протохристова с писателя и преводача Иван Станков е "за музиката в думите, за думите като музика и за "Отсамния край на невъзможното". В броя са публикувани "Фонограми" от Цочо..
С два концерта на 14 и 17 февруари в зала " Катя Попова " в Плевен и в зала " България " в София, Плевенската филхармония ще представи..
Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу..
Димитър Йосифов, първият български естраден певец, навършва 90 години точно на 13 февруари. В "Нашият ден" разговаряме с легендата на българската..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg