Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Движението – езикът, който всички говорим

Снимка: архив на Васил Зелямов

Отваряш очи, поемаш дълбоко дъх и поставяш началото на новия ден. Следват серия от движения, на които не придаваш значение, а такова има. Тези редове са за теб – човека, който вече иска да проведе диалог с тялото си, защото е осъзнал, че то чувства, мисли и усеща.

За теб музиката – тази, която идва от душата и с друга душа изгражда близост; тази, която пътува във времето, играе с пространството, създава спомени и спомени припомня; тази, която не зависи от тенденции, от политически, икономически и социални убеждения и нагласи и която надскача жанрове и техники; която се диктува само от свободата в избора, въздействието и емоциите – е езикът, чрез който се разбираш с другите.

За да преодолееш класическото възприятие на изпълнителските изкуства обаче, ти имаш нужда да преминеш отвъд разбирането. За да разкажеш още по-пълноценна история, която да пробуди чувствата и сетивата ти на всевъзможни нива, ти се нуждаеш и от езика, който всички говорим – този на движението.

Когато тялото ти се слее с музиката и заиграе в нейния ритъм, то създава свой собствен. Създава мелодия. Започва да се чува дишането на това твое тяло, което води разговор с нечие друго, и то чрез движения. Чува се как две тела разрязват въздуха, как си взаимодействат със земята и едно с друго. Движението пише танц, за който човек трябва да има очи, но и сърце, за да го види и най-вече да го усети. А ти вече знаеш, че всеки може да танцува този танц, защото изпитва удоволствие, когато се движи, а не срам и последвало чувство за вина.

Ти се изразяваш, заявяваш и придобиваш самочувствие чрез танца си. Силата ти е в това, че отново чрез него будиш емпатия. В това, че вече не се опитваш да делиш тялото от душата, а ги възприемаш като едно цяло.

Движението може да лекува, танцът може да създава революция. А звуковите файлове могат да ти разкажат за всичко това.

В тях Цвета Дойчева и Марион Дърова, съмишленици в съвременния танц и в идеята за едно истинско общуване чрез тялото, разказват за новата Движенческа лаборатория ХОД, която отваря врати на 9 октомври и е готова да посрещне всеки, който иска да изследва заедно с тях направленията на движението. А режисьорът и хореограф Коста Каракашян говори за танца, който извайва тялото, заздравява духа и никога не се отделя от своя създател. Разказва и за танцовия филм, който изживява ренесанса си в света на седмото изкуство.

Пусни ги, за да чуеш.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50