Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

7 октомври – Международен ден за достоен труд

7 октомври се чества в повече от 130 държави като Световен ден за достоен труд. През 1999 Международната организация на труда определя достойния труд като основно право на човек, като определя и условията, при които той трябва да бъде полаган – на свобода, справедливост, сигурност и човешко достойнство. Осигуряването на условия за достоен труд, казва Международната организация на труда, е основен двигател на развитието на всяко общество.

Тази година отбелязването на Международния ден на труда е белязано от отчитането на особените данни, събрани в резултат на вече година и половина условия на пандемия.

Ефектите на пандемията върху здравето, заетостта, доходите и равенството са едната страна на монетата, казват изследователите. Но още по-глобални и по-мащабно въздействащи те са върху неравенствата и несигурността за работещите хора.


Неслучайно Международната конфедерация на профсъюзите с днешното честване на Световния ден на достоен труд предлага и преосмисляне на основният социален договор. Той е свързан с основните права на гражданите, полагащи труд в условия на достойно съществуване. Със своята уникална тристранна система този социален договор е основният елемент, който гарантира, че няма да има работещи бедни и хората, които полагат труд, ще запазват своето достойнство и ще осигуряват условия за своя по-добър живот.

Към днешния ден Световната организация на труда отчита, че глобалният икономически модел се е провалил. И за работещите хора и техните семейства става все по-трудно, посредством труда си, да осъществяват достойното си съществуване.

Когато 60% от световната работна сила е в неформалния сектор – без права, без минимална работна заплата и без социална защита и когато несигурния труд засяга до 40% от официално заетите, означава, че социалният договор е сринат.

Достойният труд за всички работници трябва да е в основата на плановете за възстановяване, апелира Международната организация по труда.

Чуйте в звуковия файл.

Снимки: Pixabay


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нови исторически маршрути в София: Разкази за изключителни жени

София – град, който носи женско име, все още няма паметници, посветени на исторически значимите жени, допринесли за обществото. Въпросът защо тези изключителни българки остават в забвение, е в основата на проекта HerStory, който цели да събуди интереса на съвременното общество към техните истории и постижения. В разговор с Веселина Панайотова ,..

обновено на 28.10.24 в 12:00

TEDxSofia 2024: В търсене на ново образование за новото време

На 1-ви ноември Домът на киното ще бъде домакин на TEDxSofia 2024 – събитие, което този път поставя акцент върху образованието.  За да надникнем зад темите, които ще бъдат обсъждани, разговаряхме с проф. д-р Десислава Бошнакова. В ефира на предаването "Нашият ден" тя сподели своята визия за нуждата от промяна в образователните модели и..

обновено на 28.10.24 в 10:50

Чудовището "Телеграм"

Тъмната страна на "чудовището" "Телеграм" – тайни групи за детска порнография, продажба на наркотици и други незаконни дейности – коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Никола Тулечки, лингвист, експерт по данни в "Онтотекст", част от екипа на Factcheck.bg и един от основателите на Сдружение "Данни за Добро" и Десислава Колева,..

публикувано на 28.10.24 в 10:45
Света Параскева

Почитаме Св. великомъченица Параскева и преподобна Теофана

Днес, 28 октомври, Православната църква отдава почит на Света великомъченица Параскева от Икония и преподобна Теофана, известна още като царица Теодора Българска. Тези две забележителни жени, посветили живота си на вярата и милосърдието, оставят трайни следи в християнската традиция и духовната история на Балканите. През февруари 2022..

обновено на 28.10.24 в 10:05
Яница Петкова

Яница Петкова: Възможно е обединение тип "орел, рак и щука", но има смирение и научени уроци

След вчерашните парламентарни избори за Народно събрание, социологът Яница Петкова от агенция "Галъп" сподели първите резултати в предаването "Нашият ден". Тя отбеляза, че този вот е поставил своеобразен рекорд с броя на партиите, влезли в парламента – общо девет, като деветата формация е на границата за влизане. Ако обаче успее да премине прага,..

обновено на 28.10.24 в 09:44