Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Меланхолия: изложба рисунки на Ирина Кава в Балабановата къща в Пловдив

| обновено на 07.10.21 в 13:52
4
Снимка: Музей Балабанова къща

Ирина Кава е българка, която живее от дълги години във Франция. По професия е хидроинженер. Тя рисува и прави своята първа самостоятелна изложба „Меланхолия“ в родния си град Пловдив. Ето какво сподели Ирина Кава в "Артефир":

Какво обединява творбите в изложбата

"Изложбата ми представя пейзажи, най-вече с въглен, а също и акварел и туш. Природата, изобразявана във всичките ѝ форми, с всякакви техники от зараждането на човешката цивилизация. Това, което обединява рисунките ми, е, че ги съпоставям с нашия живот, с трудностите в ежедневието и с нашите чувства. Всичко може да ни вдъхнови, нещата са тясно свързани – ние в природата и природата в нас..."

Рисуването с въглен

"Обожавам да рисувам с въглен. Представям около 30 рисунки с въглен в изложбата. Зараждането на човешката цивилизация е свързано със скалните рисунки, правени именно с въглен отпреди 36 хиляди години. Той е интересен като материал, при който можем да почерним, т.е. да наслагваме, но можем и да отнемем, да изсветлим, да омекотим с каквото ни попадне – с четка, с кърпа и най-вече с пръсти. Първият ми досег и работа с въглен предизвикаха в мен истинска детска радост. Обикновено рисунката с въглен е по-малко прецизна от тази с молив. Но аз правя много детайли, което може би съвсем не е по правилата, аз съм самоука. Работата с въглен най-често е експресивна и спонтанна – това е нейният чар – бързо и ефективно. При мен обаче рисунките с въглен са резултат на много дълъг труд."

Природата като вдъхновение и символ

"На земята, на която живеем, няма нищо по-прекрасно от това, което е създала майката природа – тревички, дървета, реки... Трябва да ги пазим не само от чист егоизъм, заради нашето човешко оцеляване, но и защото ги уважаваме като живи същества, равни на нас."

Южна Франция – където вятърът е подходящ за рисуване на пейзажи

"Рисунките, които представям, са правени в един далечен край, където духа вятърът мистрал. Той духа през цялата година, често със 100 км/ч., отвява всичкия прах и облаци, затова и в Южна Франция има най-голяма осветеност от слънцето – 2700-2900 часа годишно. Това създава впечатление за липсата на перспектива в далечината. Светлината и сенките си играят с дълбок контраст и цветовете са много наситени." 

Меланхолията 

"Няма човек, който да не е изпадал в състояние на меланхолия. Първият, който я формулира теоретично, е Хипократ. След това е споменавана през IX век от Омар Хаям. През XII век я определят като дълбока и сладка тъга, в XVI е чувство за самота, свързано с любовна мъка. През XIX вече е наречена "свещена болест" и е разглеждана във философията, медицината, психоанализата, религията и теологията, литературата... За мен лично тя е едно духовно състояние на тъга, което е трудно да бъде формулирано, но предразполага към мечтателност. Меланхолията винаги е свързана с нещо, което си отива."  

Изложбата може да бъде разгледана до 13 октомври в Балабановата къща, Пловдив.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимките са предоставени от Ирина Кава


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

25 години Шекспиров театър в Паталеница

Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..

публикувано на 24.07.25 в 09:30

Митологичният роман на Джон Фаулз "Магът" излезе в превод на български език

Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..

публикувано на 24.07.25 в 09:23

Дряново посреща изложба в чест на габровските опълченци

Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..

обновено на 24.07.25 в 08:56

Стара Загора търси паметта на своите къщи в нов културен формат

Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..

обновено на 24.07.25 в 08:54
Стефан Минчев

Стефан Минчев: Отправям призив към българите да пазят фамилните си истории

Лятна предпремиера на сборника "Българска работа. Съгласуване на времената" на Стефан Минчев предстои на 15 август от 18 ч . Събитието с модератор Аксиния Михайлова, която е редактор на книгата, ще се състои  на откритата сцена Експоцентър "Флора" - Бургас . По думите на Минчев заглавието е директна препратка към израза на Иван Хаджийски –..

публикувано на 24.07.25 в 08:45