Олга Круша е дъщеря на известния български и самоковски възрожденски деятел Захарий Круша. Родена е през 1860 г. Получила е образованието си в Москва. За съжаление до нас след 133 години е достигнала само една рисунка, която респектира с майсторството си.
Олга Круша безспорно е първата жена в България, осмелила се да се подпише като художник.
Темата коментира в “Нашият ден“ директорът на Художествената галерия в Казанлък - изкуствоведът и историк Пламен Петров, автор на изследването „Случаят „Олга Круша“.
“Битуващата в главите ни позиция, че жената във възрожденска и следосвобожденска България е била маргинализирана, е митологема, която фактите опровергават.
В годините и преди и след Освобождението откриваме страшно много женски имена, които ни разкриват, че жената е имала доста важно място в културното израстване на страната ни.
Олга Круша е важен пример в това отношение, но има и много преводачки, хора, които се занимават с поезия, с писане на романи.
“Случаят “Олга Круша“
"Този случай започна през далечната 2011 г., когато имах щастието да попадна сред част от екипа на Софийската градска художествена галерия. Една от първите задачи, която ми бе възложена, бе да обследвам тази съхранявана от десетилетия в колекцията на институцията рисунка – един женски портрет, изключително изящен, фин, приличащ по-скоро на литография.
Този лист хартия беше подписан “О. Крушева 1882 г.“. Опитът да разбера коя е ръката, подписала този наистина изящен дамски портрет, ме отведе къде ли не, включително до Петербург, до Москва до Италия и големият български възрожденец Захарий Иконом Круша. Едно име, свързано с историята на Враца, на Самоков, на Софийската епархия.
Разравяйки архивното наследство на Захарий Круша, реализирайки тези десетки пътувания и до Самоков, и до Враца, до десетки архиви на държавни депа в страната, успяхме да възстановим не само житейския път на самия Захарий Круша, но и да установим, че той, за когото до преди това се знаеше, че е имал двама сина, реално има много повече деца.
Едно от тях е Олга Круша – една невероятна в житейски път жена, която има редкия шанс, благодарение на ходатайствата на баща си пред Найден Геров и Марин Дринов, да попадне през 1872 г. в Москва в среда, в която ще придобие знания, които към онзи момент в неосвободена все още България не е имала как да получи."
Кое е момичето на портрета, подписан “О. Круша“?
"Хората, които отворят корицата на книгата, ще видят, че този въпрос остава без отговор. Това продължава да бъде загадка. И дали това не е някакво своеобразно копие, което в онези години е съвсем традиционно да се прави? Това не мога да кажа.
Пристигайки в Москва, Олга Круша във време, в което всъщност Москва се е съгражда все още, съграждат се музейни институции и т.н. Москва е един доста активен в културно отношение и развитие град.
Тя попада в един девически манастир. При една изключителна игумения, игумения Антония, която развива манастира действително като образователен център, в който се учи освен музика, ръкоделие и танци и рисуване.
Вероятно там Олга Круша ще получи първите си уроци по рисуване, а после ще има възможността да постъпи като ученичка в небезизвестното Мариинско училище. То е девическо, през него са минали не една или две изключително важни фигури за историята на Царска Русия.
Там Олга е получила големите си уроци по рисуване. Тя ще се дипломира 1879 г. Малко преди да се върне в България, пише едно пространно писмо до баща си, който тогава е застаряващ и едва свързва двата края. Тя поставя условия, че, ако не получи пари, за да може да купи оттам различни помагала по рисуване, различни материали, с които да си дойде и да стане учител в новоосвободената България, минало е само година от Освобождението, тя няма да се върне.
Така 1880 г. се прибира в страната ни. И отново с ходатайства успява да стане учителка в Първа девическа гимназия в София, днешното училище “Свети Седмочисленици“ на ул. “Иван Шишман“.
Олга Круша се опитва да привнесе стандартите, които е научила, в страната ни. Това е и нейното голямо будителство."
Чуйте Пламен Петров в звуковия файл.
В пространството на Художествената галерия в Казанлък живописните творби на Силвия Попова се вият и създават усещане за захвърлени змийски кожи. В съчетание с камъните, те създават у зрителя – по наименованието на експозицията – "Области от особен интерес". Разположени са сред платната по стените и ето как кураторката Весела Ножарова обяснява..
"ЖАР. Брут арт изложба на Христина Попова" се открива на 25 юли в с. Нови хан. Ще бъде представен албум с нейни рисунки и текстове в читалище "Иван Вазов - 1928" от 17 часа. Преди това от 15 часа ще се проведе керамично ателие, а от 18 часа започват литературно четене на сцена Кервансарай "Калето". В него ще участват Албена Макарова, Борислав..
В литературния салон на "Хумор и сатира" отново ще стане дума за любов! Любовта към света около нас, към ближния, пък бил той и костенурка, към Прекрасната дама, която може да е госпожата от долния етаж. Любовта, която се бори, която преодолява препятствия и която побеждава! Актьорите Добриела Попова и Иван Петрушинов ни пренасят в динамичния..
В епизод 599 "Трамвай по желание" среща своята публика с популярните актриси Анна Петрова и Ани Михайлова. Най-новият проект на Анна е спектакълът "Луксозен мъж за ежедневна употреба" – нова българска комедия написана специално за актрисите Ани Михайлова, Боряна Павлова и Анна Петрова. Какво очакваме от един луксозен мъж? Лабиринт от..
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол. За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване. Официалното откриване на фестивала е на..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg