На 30 ноември почитаме свети апостол Андрей Първозвани. Свети Андрей е един от дванайсетте апостоли и е разпънат на кръст в гръцкия град Патра.
В народния календар Андреевден се приема като начало на зимния празничен цикъл. Той се свързва с вярването, че от него денят започва да расте колкото просено зърно, а слънцето да помръдва както пиле в яйце.
Имен ден имат Андрей, Андриян, Андрея, Андреа.
За празника разказва в “Нашият ден“ гл. ас. д-р Иглика Мишкова от Етнографския музей на БАН.
“Самият празник Андреевден е свързан с цикличността на годината, със смяната на сезоните и символизира началото на зимата.
От този празник натам денят започва да расте с големината на зърно и това е причината той да бъде популярен и с едно друго название – Едринден или Едрей.
От този ден се вярва, че слънцето започва да помръдва, като пиленце в яйце. Така на практика в началото на Зимата надеждата за светлина дава нова сила на хората.
Подготвя се специална обредна трапеза, в случая тя е постна. В нея присъстват основно зърнените храни и ястията от тях, като се готвят преди всичко варива, които могат да набъбват при варенето – боб, леща, булгур, царевица, жито – всичко, което хората отглеждат.
На всяка едно от обредните трапези всеки член на семейството задължително трябва да опита от всичко, дори домашните животни трябва да бъдат нахранени с част от варивата.
На този ден се хвърля жито в комина, което се свързва с една имитативна магия – да се подсигурят на практика високи посеви.
Варените семена се хвърлят от младите булки – както бързо наедряват при варенето семената, така и булките да пълнеят с новите рожби.
И като на всеки празник, има забрани за различни видове работа – да не се върши къщна работа, да не се пере.
Заради легендите и заклинанията, които се произнасят при това ритуално хвърляне на зърната, всичко това се прави с цел умилостивяване на мечките, с вярата, че мечките са символ на здраве. А самата мечка е почитана заради това, че е враг на вълците, които нападат стадата и хората.
Чуйте Иглика Мишкова в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg