Гл. ас. д-р Мария Стефанова Джумалиева - Стоева, катедра „Алгебра и геометрия“, факултет „Математика и информатика“ към Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ е лауреат на конкурса „За жените в науката“ за високите си постижения в природните науки през 2019 година.
Наградата от 5000 евро ѝ бе връчена на Деветата церемония по награждаване на жените в науката, организирана от Националната комисия на Република България за ЮНЕСКО.
Стоева е автор на проект, чиято цел е да се разработят нелинейни кодове, които да гарантират сигурността на информационните системи и невъзможността недобронамерени лица да могат да достигнат до тях.
Тя е един от младите учени, които се развиват успешно и печелят награди в родния си град – Велико Търново, а също и майка на три момчета – на 13, на 8 и на 1 година.
Мария Джумалиева - Стоева е главен герой в “Нашият ден“.
“Завърших Математическа гимназия във Велико Търново, след това Факултет математика и информатика към Университета във Велико Търново. Градът ми харесва и хората, с който работя, правят мястото успешно за развитие в сферата, в която работя.
Имах доста добра основа, тъй като има изнесена лаборатория на БАН в нашия град и много успешен Факултет по математика и информатика със специалисти. Просто попаднах на място, в което пътеката в тази сфера е утъпкана."
Научната кариера
"След завършване на бакалавърска степен работих известно време като програмист, преди да постъпя като асистент. Отново в частния сектор във Велико Търново. Появи се семейството.
Когато чисто професионално съпоставя двете неща – едната работа е затворена. Програмистите са по цял ден пред компютрите. Да, има общуване с хора, но то е по-ограничено. В научната сфера екипът е по-разширен и се организират различни събития. Преподавателската дейност винаги те среща с млади хора, а научната винаги те кара да се развиваш напред и напред. Имам повече свобода и лично време."
Интереси
"Още в университета имах афинитет освен към програмиране и към алгоритми, дискретна математика, която е точно основа на програмирането – връзката между математиката и информатиката."
Повече за научните интереси на Мария Джумалиева - Стоева можете да чуете от звуковия файл.
Eĸип oт бългapcĸи yчeни oт БAH paбoти въpxy миĸpoбиoлoгичнo paзгpaждaнe нa oтпaдъци oт цeлyлoзa в Kocмoca. Бюджeтът e 100 xил. eвpo, a пpoeĸтът ce изпълнявa cъвмecтнo c Eвpoпeйcĸaтa aгeнция зa ĸocмичecĸи изcлeдвaния. Цeлтa e тaзи тexнoлoгия дa..
Навършват се 185 г. от построяването на православния храм “Св. Николай“ във Велико Търново, градежът на който е дело на майстор Колю Фичето. В тази църква е създадено първото българско духовно училище през Възраждането, свързано с и с..
Суперкомпютрите създават нови хоризонти за решаване на задачи, които са невъзможни за решаване без тях – каза в “Нашият ден“ чл.-кор. дмн Светозар Маргенов и ръководител на ЦВП по Информатика и информационни и комуникационни технологии...
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много..
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът,..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg