„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 9 януари.
Документалният филм „100 години по-късно", посветен на 100-годишнината от създаването на Съюза на артистите в България, бе представен в края на миналата година. Филмът събира мненията на различни поколения творци и изследователи като проф. Николай Йорданов, доц. Асен Терзиев, Цветана Манева, Любомир Бъчваров, Любомир Савов – председател на Гилдията на музикалните артисти, Галина Савова – председател на Гилдията на творците от кукленото изкуство, Венцислава Асенова – председател на Дружеството на САБ в Столичния куклен театър, председателя на САБ – Христо Мутафчиев, както и младите актьори Боян Арсов, Елена Василева, Християна Стоименова, които обобщават изминалите 100 години за организацията, а заедно с това разкриват и някои любопитни подробности от историята, останали неизвестни в годините. Продуцентът на филма – журналистката Анна Ангелова, бе събеседник в „Артефир“ в понеделник, за да разкаже повече за „100 години по-късно".
Коледна изложба с над 60 творби на 24 старозагорски художници бе открита в зала „Лубор Байер“ в Стара Загора. Изложбата е ежегодна инициатива на Съюза на българските художници, а посетителите ще могат да разгледат платната до средата на януари. В експозицията участват творби на Валентин Дончевски, Петър Петров, Пламен Кирилов и други, както и студенти от Тракийския университет. Специално място в изложбата е отредено на доц. Злати Златев, който ни напусна през декември миналата година. Злати Златев е участвал в 45 национални изложби, организирани от СБХ и международни биеналета. Открил е над 30 самостоятелни изложби в България и чужбина. Негови творби са притежание на Националната художествена галерия, Градската художествена галерия – София и галериите в Габрово, Добрич, Пазарджик и Стара Загора. За доц. Златев и коледната изложба в Стара Загора в „Артефир“ гост беше Милен Алáгински, председател на Съюза на българските художници - Стара Загора.
Спектакълът „Мъгла“ е едно от най-новите заглавия в афиша на Театрална работилница „Сфумато“, която продължава да дава възможност за изява на най-младите в театъра дори в трудните условия на пандемия. Младият режисьор Дамян Михайлов, студент IV курс в класа на професор Маргарита Младенова в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ превръща едноименния роман на известния испански философ и писател Мигел де Унамуно в постановка с участието на Александър Тонев, Рашко Младенов, Жана Рашева, Надежда Колева, Кети Райкова, Дениза Павлова. Спектакълът „Мъгла“ влезе в репертоара на „Сфумато“ след номинация в онлайн работилницата на „Малък сезон 2021“. Режисьорът Дамян Михайлов за премиерния спектакъл "Мъгла" по Мигел де Унамуно в Театрална работилница "Сфумато".
Между 5 и 18 януари в столичната галерия "Арте" може да бъде разгледана изложбата на художника и преподавател в Художествена академия професор Иван Газдов. В онлайн откриването на изложбата проф. Георги Каприев казва следното:
"Той е алергичен към визуалното възпроизвеждане на природата. В предметно даденото има много страничен „шум“. Газдов рисува своите умни представи за природните феномени и така изобразява тяхната битийна форма. „Натурата“ става „култура“: става съществена знакова система. Защото са знаци за форми, обаче те отвеждат към смислите, които не могат да бъдат срещнати в никоя конкретна ситуация." Художникът гостува в „Артефир“ в петък.
На осми и девети януари на сцената на Варненския драматичен театър премиерно бе играна постановката „Вечеря за глупаци“ на режисьора Николай Кенаров по пиесата на френския драматург Франсис Вебер. Пиесата е поставяна в България от Иржи Менцел през далечната 2001 г. Режисьорът Николай Кенаров гостува в петъчния "Артефир", за да разкаже за работата си по пиесата.
Чуйте повече от звуковия файл."Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често..
Впечатляващият живот на емблематичния учен от български произход Джон Атанасов, смятан за изобретател на първия компютър в историята, оживява в романизираната биография "Джон Атанасов. Човекът, който изобрети компютъра" от Джейн Смайли – американска писателка и носителка на наградата "Пулицър". Авторката ни връща към края на 30-те години,..
Авторският моноспектакъл "Надежда" на Явор Попов продължава да вълнува публиката с екзистенциалните въпроси, които поставя за търсенето на надежда в един все по-объркан и безнадежден свят. Авторът работи върху изграждането на първия си спектакъл в изречена поезия (spoken word poetry) близо седем години и успява да зарази зрителите с оптимизъм и..
"2084. REX . Последният цар на света" е премиерният спектакъл в Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Пловдив. Автор на пиесата е съвременният руски историк, журналист, писател и драматург Кирил Фокин. Постановката е на известния режисьор Деян Пройковски (Република Северна Македония), който е работил по превода на Майя Праматарова...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и Владимир Овчарови, в която напълно безплатно могат да бъдат разгледани техни творби, произведения на художници от цял свят, като преобладават картини от Америка и Мексико, старинни мебели, килими,..
На 16 януари в "Топлоцентрала" е премиерата на спектакъла "Представление и наказание" на Иван Станев и Ф. М. Достоевски. Адаптацията и режисурата са на..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg