На 1 февруари 2022 г. Китай и други азиатски страни празнуват Нова година по китайския календар, която тази година ще премине под знака на Синия воден тигър.
Според китайските вярвания началото на Новата година бележи пробуждането на природата за нов живот, настъпването на пролетта и възраждането на новия живот в природата.
Празникът се отбелязва не само в Китай, но и във всички страни от Източна Азия – Китай, Япония, Корея, Виетнам, Монголия и други. Целият празничен цикъл от Новогодишни празници започва от първия ден на първия лунен месец и завършва с Празника на фенерите – 15-ия ден от Новата година.
Китайският календар се основава на 12-годишен зодиакален цикъл (плъх, бик, тигър, заек, дракон, змия, кон, коза, маймуна, петел, куче и прасе), както и на древнокитайската натурфилософска идея за съжителството на петте елемента и цветовете, свързани с тях: дърво (синьо-зелено), огън (червено), земя (жълто), метал (бяло), вода (черно).
За празника разказва в “Нашият ден“ доц. Антония Цанкова, ръководител на катедрата по “Китаистика“ в СУ:
“Празникът има много древни корени. Буквално в превод от китайски означава “Пролетен празник“, свързан е с настъпването на новия цикъл в годината и пробуждането към пролетта. Понякога по-популярно се нарича и “Лунната нова година“.
Китайският традиционен календар е цикличен, а не линеен. Той включва 60-годишни цикли, които се редуват, както и годините в тях.
Един цял 60-годишен цикъл представлява комбинация от две други циклични системи. Едната се нарича “Системата на небесните стволове“ и съдържа 10 знака. Това всъщност представляват 5-те стихии или 5-те елемента в традиционната китайска философия, комбинирани и с двете първоначала в природата – ин и ян.
Другата циклична система е тази на “Земните клони“, която съдържа 12 знака и при редуването и последователното съчетаване на тези знакови системи се получава пълният цикъл от 60 години. На 12-те знака от земните клони съответстват вече популярните и у нас 12 зодиакални животни.
Тази година се пада редът на синия тигър, който е със стихия вода – Синия воден тигър."
2022 година
“Тигърът се смята за силен, буен, страстен, непредсказуем, смел, енергичен, стимулиращ, но също така и искрен и прям, а понякога нежен и щедър.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Коледното село на България кипи от живот за четвърта поредна година. За гостите и програмата в "Нашият ден" разказва Григор Даулов , кмет на Община Чавдар. Тази година коледната програма е започнала още в края на ноември и ще продължи с празнично събитие на 31 декември, последвано от ритуално наричане на пръстени в първия ден от новата година...
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg