10 февруари се отбелязва от ООН (ООН) като Световен ден на бобовите растения. Датата е определена през 2019 г. с цел насърчаване на отглеждането на тези храни. Бобовите растения подобряват плодородието на почвата, а когато се отглеждат в дългосрочен план, помагат за увеличаване на производителността в селските райони.
В допълнение към икономическите и екологичните фактори е важно да се подчертае значението на диетата, богата на бобови растения. Световната здравна организация (СЗО) препоръчва консумацията им поне 3 пъти седмично.
Темата коментира д-р Райна Стоянова, специалист по ендокринология, болести на обмяната и диететика:
“Бобът и бобовите култури като цяло са локална храна, такава, с която са живели предците ни и са се изхранвали основно.
Храненето с локални храни е един от последните апели на повечето организации в световен мащаб, които научно доказано се занимават с хранене. Така че в нашите гени е заложено да произвеждаме, простичко казано, ензими и да можем лесно и бързо да усвояваме бобови култури.
Ползите от култивиране на боб и бобови култури са много за нас. На първо място, защото е локална храна, на второ, защото това е един естествена храна, натурален, природен източник на протеини, особено за хората, които избягват месо и местни продукти.
Той е един от малкото растителни източници, които могат да им осигурят аминокиселини, които са изключително важни и хранителни вещества, служещи за изграждането на множество собствени структури на организма, множество хормони и ензими, които са от ключово значение за функцията на имунната система.
Съвсем спокойно мога да препоръчам бобът и бобовите култури редовно да присъстват в нашето хранене и в храненето на българина.
Тъй като за нас това е локална храна, с която сме свикнали, не би следвало кърмаческата възраст да бъде лишавана от този тип продукти. Разбира се, те трябва да бъдат въвеждани постепенно със захранването на детето. И стига то да няма някакви много тежки колики или стомашно-чревни оплаквания, под формата на пюре от грах и леща за начало, а след това и бобчета, сварени добре, бихме могли да включим в храненето на детето.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..
На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg