Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Киряков:

Решението на КС “развързва ръцете“ на следващите правителства за борба с неудобен главен прокурор

Георги Киряков
Снимка: Мария Христова

Десет от 11-те членове на Конституционния съд отговориха положително на питането на бившия служебен правосъден министър Янаки Стоилов – има ли право да иска предсрочното прекратяване на мандата на един от тримата големи в съдебната система. Липсващият глас беше на самия Стоилов, който междувременно стана конституционен съдия.

Темата коментира в “Нашият ден“ политологът Георги Киряков:

“Конституционният съд изпълни задължението си и де факто в политически план прехвърли топката към изпълнителната власт. Свърши си собствената работа и сега вече някак измива ръцете си и лицето си, като дава възможност тази битка между настоящата изпълнителна власт и прокуратурата да продължи. Това разчитам като политически последствия от решението на Конституционния съд. Това е редовна практика в България формално да свършваме някаква работа, за да може някой друг да поеме отговорност след това.

Това е много сложна задача, която не зависи само от едно решение на Конституционния съд, от желанието на един министър или от желанието на едно управляващо мнозинство. Зависи от много други фактори, свързани с институционалната архитектура на държавата и с нейната конституционна уредба. И там ще бъде разковничето и препъникамъка пред всички желания на настоящото управляващо мнозинство и по-специално от “Продължаваме промяната“ да реши казуса или собствения си проблем с главния прокурор.

Тук става дума за сериозни дебати в рамките на парламента, за гласувания и за мнозинства, които много трудно могат да бъдат постигнати. Става дума и за намеса в други власти. В случая – в съдебната власт, където има някакви ограничения за предприемане на каквито и да било действия. И там има независим орган като ВСС, който много трудно може да бъде преодолян в момента като фактор за решаване на този казус.

Единият казус вече е решен – правосъдният министър може да иска оставката на главния прокурор, но другият, свързан с мнозинството във ВСС, не е решен и скоро няма да бъде. Това ще бъде проблемът пред изпълнителната власт да реализира тази си задача, защото тя има и много други задачи.

Представете си, че това мнозинство успява по някакъв начин да бутне Гешев и избира друг главен прокурор и друг ВСС. Идва следващо мнозинство, в което преобладават хората от бившата власт, които решават, че този главен прокурор не е по техния вкус и започват атаки срещу него. Това решение на КС всъщност ще развърже ръцете на всяко следващо правителство да се бори за неудобен за което и да е правителство главен прокурор. Това е резултатът от това решение и то не може да бъде приветствано с лека ръка.


Президентът свиква заседание на Консултативния съвет за национална сигурност

“Малко следваме посоките, които се задават от Европа и от НАТО. Разбира се, че има някаква форма на заплаха от гледна точка на това, че сме членове на НАТО и на ЕС, и предвид факта, че все пак конфликтът е между НАТО и Русия и между страни членки на ЕС и Русия.

Нормално е да се иска редовен КСНС във връзка с това, че е възможно да се стигне до въоръжен конфликт между Русия и Украйна, в който НАТО трябва да вземе някаква страна, макари и половинчата.

Между президентството и изпълнителната власт има успокояване на напрежението, няма нови престрелки. Очевидно разбират, че това е контрапродуктивно за продължаване на процесите на искане на промяна на политическата обстановка в страната“

Стефан Янев

Забавянето на Ф-16

“Това отново е битката между бившите управляващи и президентството и новия МС, която няма да приключи с тази тема, а ще има постоянно поводи да се сблъскват на политически терен.

Инфлацията продължава да тегне върху бюджетите на по-бедните хора, сметките се увеличават и хората не се подпомагат от правителството, въпреки че казват, че това ще се реши с бюджета. Влизаме в поредна фаза на непродуктивни битки на политическия елит в страната.“

ГЕРБ събира политическия си актив

“Очаквам ръкопляскания и усмивки и радост от факта, че Бойко Борисов е председател, нямам други очаквания.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аркади Шарков

Аркади Шарков: Държавата не покрива напълно своя дял в здравното осигуряване

"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..

публикувано на 21.05.25 в 13:42

Четирима души умират от хепатит всеки ден заради ненавременно лечение

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..

публикувано на 21.05.25 в 13:13

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишен юбилей

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..

публикувано на 21.05.25 в 12:46

По-високи доходи в здравеопазването – неотложна необходимост

В ефира на предаването Lege Artis  Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..

публикувано на 21.05.25 в 12:28
Г-жа Мончева с ученици

Българското училище "Иван Станчов" и мирната битка за самосъзнание и принадлежност

За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..

публикувано на 21.05.25 в 10:30