Паметта винаги ни застига – проблемът е за какво ще я извикаме и ще чуем ли отговорите ѝ на нашите въпроси. Това е символиката, която художникът Ангел Гешев е вложил в картините от най-новата си изложба „Памет в рамка”. Това е една изложба - равносметка, направена за неговата 60-годишнина, изложба – изпитание за самия художник.
Ето какво пише за художника проф. Аксиния Джурова: "С изложбата в галерия „Контраст“ Ангел Гешев се опитва отново чрез буквените знаци, станали лайтмотив в неговото изкуство, да ни измъкне от бедата, която ни сполетя. Този път обаче тези знаци, останали като видения по скалите, откриващи се само за тези, които имат очи и усет за тях, са вкарани в старинни рамки, табли от кревати, останки от бита на нашите баби и дядовци.
С определен афинитет към мистерията на буквения знак, считайки го като градивен елемент на Битието, с една дума, като част от проглеждането на света, Ангел Гешев не само му вдъхва нов живот, наслоявайки различни културни пластове, но ги затваря в ограниченото пространство на рамката и това не е случайно.
Мечтата на Ангел Гешев още от студентските години да улови дъха на времето чрез литографския отпечатък, е пред нас в Галерия „Контраст“. И както скалните рисунки са универсалната писменост на човечеството от най-древни времена, така художникът е дал своя отговор за дъха на времето, напластявайки културни пластове с различни писмени знаци и исторически епизоди, чрез характерната за него живописна текстура, вдъхвайки им нов живот, изпълнен с послания."
Експозицията е представена в галерия "Контраст" до 26 февруари и в нея авторът се опитва отново чрез емблематичните в неговото творчество буквени знаци на глаголицата, наслоявайки различни културни пластове , да улови дъха на времето.
За посланията, отправени чрез картините, и творческа равносметка на художника Ангел Гешев ли е тази изложба, Красимира Шопова разговаря с проф. Аксиния Джурова – куратор на експозицията.
Чуйте повече от звуковия файл.Made in Leshten vol.4 e обща изложба с участието на петима художници от новото поколение в изкуството: Никола Цветанов, Боря Шапшалова - BoryaXYZ, Елеонора Едрева, Илджан Исметов - pilci ilci, и Тодор Рабаджийски. Експозицията идва след двуседмична резиденция в планинското село Лещен. Участниците са на възраст между 23 и 37 години. Куратори са Теодора..
Днес гр. Банкя отбелязва своя празник, който е и храмов празник на църквата "Св. Кирик и Юлита" в града. По този повод са организирани поредица от събития. За тях разказва д-р Александра Александрова, заместник-кмет на отдел "Образование, социални дейности, култура, спорт и връзки с обществеността":
В София днес от 20 ч. на езерото Ариана предстои една романтичната музикална разходка из парижките потайности. "Музика под небето на Париж" е възможност да се насладите на най-емблематичните френски песни от миналия век до днес, част от песните на Едит Пиаф, Ив Монтан, Шарл Трене, Pink Martini и ZAZ, които ще чуете в изпълнение на франкофоните на..
Постановката "Само не това име!" съчетава смях и дълбоки социални размисли. Тя е по текстовете на френската пиеса "Името" на Матийо Делапорт и Александър де Ла Патиер, носителка на престижната награда "Молиер" за най-добра френска комедия през 2011 година. Сюжетът на пиесата се върти около на пръв поглед обикновеното събитие – вечеря между приятели и..
Актьорът Пламен Петков е член на сдружение "Творци", преподавател, асистент-режисьор, технически мениджър и отговорник "Логистика“ в Академия Драмеди, както и част от театралната плейбек трупа "Тук и сега". Завършва "Актьорство за драматичен театър" в НАТФИЗ "Кр. Сарафов" през 2018 година в класа на проф. Маргарита Младенова. Казва, че актьорското..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg