Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Справочник „Кой, кога, къде в Пространното житие на св. Кирил“

Едва ли са много тези съвременници, които ще свържат чувството за естетическо удоволствие от четенето с класически средновековен текст. Жалко, защото освен история, малкото запазени произведения от първите векове на старобългарската книжнина са и литература с високи художествени достойнства. Пропастта между вековете естествено се увеличава с всяко ново поколение.

И все пак, възможно ли е да се потопим в контекста на времето, мястото и събитията, за да почерпим от мъдростта, красотата и познанието на едно от най-значимите произведения, посветени на светлата личност на първоучителя св. Константин-Кирил Философ, наречено „Житие и деяния на блажения наш учител Константин Философ, първия наставник на славянското племе“.

Това, заедно с прагматичните намерения да послужи в обучението на днешните ученици, е целта на едно ново издание на Кирило-Методиевския научен център при Българската академия на науките. Справочникът е част от библиотека „Легенда“ – най-новата поредица от издания на Кирило-Методиевския научен център. Той беше официално представен по време на традиционното за Центъра честване на 14 февруари – Успение Кирилово, съвместно с Националния музей „Земята и хората“.

Помагалото е издадено с финансовата подкрепа на националната научна програма „Културно-историческо наследство, национална памет и обществено развитие“ и вече е достъпно безвъзмездно в страницата на програмата.

В предаването „За думите“ разговаряме с авторките доц. Мая Иванова и гл.ас. Цветомира Данова от Кирило-Методиевския научен център на БАН.


Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05