Завещанието е традиционен способ за разпореждане с имущество. Каква е ролята на нотариуса при съставянето и обявяването на завещанието? Кога едно завещателно разпореждане е нищожно? Какво представлява информационната система към Нотариалната камара? Търговското представителство и търговските пълномощници. Какви са правомощията на прокуриста?
На тези въпроси отговаря нотариус Камен Каменов в предаването "Законът и Темида":
Какво представлява завещанието?
"Завещанието е един традиционен способ за разпореждане с имуществото по нашето право и както има наследяване по закон, което е според квотите, които получават наследниците, така и със завещание човек може да разпредели и да реши кой от наследниците по закон, или тези, които са извън наследниците по закон, да получи от неговото имущество. Всяко лице, което е навършило 18 години, може да се разпореди със своето имущество изцяло, като особеното е, че в закона е записано, че то не може да направи по-голямо разпореждане от това, което има в своята разполагаема част, т.е. някои от наследниците по закон, каквито са съпрузите, децата и родителите, имат така наречената запазена част от наследството. Това дава основания в определен срок от време – пет години от откриване на наследството – да се атакува завещанието в тази част.
Завещанието е едностранен акт, който съдържа волеизявлението само на една страна – завещателя. То произвежда действие след смъртта на завещателя и несъмнено трябва да изразява последната негова воля. Поради това до момента на смъртта си завещателят по всяко време може да отмени направеното волеизявление. Законът за наследството не допуска извършването на така наречените съвместни завещания – съгласно чл. 15 от Закона за наследството."
Каква е ролята на нотариуса при съставянето и обявяването на завещание?
"Формата на завещанието в нашето право е нотариално завещание, което може да се направи пред нотариус и двама свидетели и саморъчно завещание. Нотариалното завещание или така нареченото публично завещание се представя в 3-дневен срок от извършването от нотариуса в Службата по вписванията и по този начин за него знаят всички трети лица, когато направят справка.
Нотариалното завещание се извършва от нотариуса, той го оформя във формата на нотариален акт в присъствието на двама свидетели. Съгласно разпоредбата на чл. 570 ал. 2 от ГПК завещанията могат да се извършват от всеки нотариус без оглед на връзката между района на неговото действие и нотариалното удостоверяване. Другото също много разпространено завещание, това е тайното завещание, така нареченото саморъчно завещание, което е написано собственоръчно от човек обикновено на лист хартия, като е важно най-горе да бъде поставена датата.
Саморъчното завещание трябва да е подписано най-отдолу след завещателните разпореждания. Саморъчното завещание има равна сила с нотариалното завещание."
Валидно ли е саморъчно написано завещание, което след смъртта на завещателя се показва на наследниците? Каква е формата на завещанието? В Закона за наследството има ли процедура по възстановяване на запазената част? Може ли да бъде отменено едно завещание и каква е процедурата? Какви са правомощията на прокуриста? Какви са най-често срещаните пълномощни? Има ли особени изисквания при нотариалните удостоверявания на някои пълномощни? За какво следи нотариуса при удостоверяването на подписа при пълномощните? Може ли пълномощникът да договаря сам със себе си? Какъв е обемът на представителната власт при пълномощните?
Чуйте в звуковия файл. какво обяснява нотариус Камен Каменов.
Снимки – rawpixel и БНР
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg