Групата „Лингвакорд“ е създадена към Факултета по класически и нови филологии на СУ. Какво е културно наследство в музиката, текста и репертоара, които вдъхновяват и обединяват младите таланти?
За групата разказва в “Нашият ден“ нейният ръководител гл. ас. Вълчан Вълчанов:
“В началото беше сякаш на шега, но постепенно нещата започнаха да се оформят по-сериозно, с много желание и ентусиазъм. Ние съществуваме близо три години и половина, когато направих един конкурс в Университета, чрез който се събрахме. В началото бяхме 7-8 души и постепенно се събрахме в този състав.
Големите ми слабости са музиката и френският език. Когато се създаваше групата, идеята беше двойна – многоезична и многогласна музика. До ден-днешен това е в основата на нашия репертоар. Пеем на няколко гласа на всевъзможни езици.
“Подготвяйки се за началото на учебната година, видях в една от почивките плакат, залепен точно пред библиотеката“ – каза Християна Славова в “Нашият ден“.
“Аз съм от Скопие, студентска съм в четвърти курс от специалност Балканистика в СУ. От много малка се занимавам с чужди езици, с музика, та винаги ми е помагала да уча нови езици и участието в групата беше правилният избор.
Това са двата ми основни интереса, съчетани в едно. Баба ми и дядо ми все слушаха българска музика от онова време и аз съм израснала с тези песни.
Може би съм един от малкото хора, които знаят всички албуми и песни на Емил Димитров. Това, че пеем на чужди езици, привлича и много студенти от чужбина. Буквално сме като едно семейство, независимо кой откъде идва“ – каза в “Нашият ден“ Ангела Поповска.
"Ако човек се обърне към изкуството, открива спокойствието. Открих своето семейство в групата " - каза в “Нашият ден“ Неда Панайотова.
“Това са хора, събрани от любовта към музиката. Липсва всякакъв комерс. За мен изкуството е емоция в различните му форми. В днешния свят всичко ни е дадено наготово, така че понякога нямаме къде да изразходваме емоциите си. Насърчавам младите да не мислят само как да печелят от заниманието си, защото, ако се чувстваш добре с хоби като изкуството, то може да ти помогне и в професионален план. Няма загубено време, когато е изпълнено със смисъл и емоция“ – каза в “Нашият ден“ Габриела Стоянова.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Кукленият театър – това магнетично и много старо изкуство, което ти позволява да управляваш пространството и да рисуваш картини в него, да вдъхваш живот на неживата материя и да създаваш нови светове, всъщност много наподобява истинския живот и взаимоотношенията, които изграждаме в него. В това ни убеждава една много интересна книга –..
В рубриката "Културен компас", посветена на културни събития от страната и извън нея, гостува проф. Лидия Върбанова – преподавател в НАТФИЗ и експерт по културна политика. Повод за разговора е нейното участие в международен проект, посветен на развитието на театралното и творческо изкуство в извънградските райони на Европа. Проектът обединява..
Търсим положителния образ на България като туристическа дестинация през художествената форма на плаката. Международното триенале на сценичния плакат, съвместно с Министерството на туризма, обяви конкурс за български и чужди художници. В студиото на "Какво се случва" проф. Божидар Йонов и Албена Спасова, създатели на триеналето и преподаватели в..
За трети път спектакълът "Елементарните частици" на Народния театър – интерпретация на режисьора Крис Шарков по едноименния роман на Мишел Уелбек – излиза извън пределите на България. След завоюваните две награди – за сценографско постижение на Никола Тороманов и за най-добър млад актьор на Мартин Димитров – от Балканския театрален фестивал "Театър на..
Сила, власт, война, опозиция, подигравки и сексуалност – всичко това се смесва във войнствената природа на човешкото състояние. Там, където се ражда и изкуството. Това изкуство, което може да бъде мощен инструмент за културна дипломация. Именно този инструмент може да преодолява езикови и културни бариери, да насърчава международните отношения и..
Новата стихосбирка на Петър Чухов е озаглавена "В края на леглото". Той залага отново на лаконичното изразяване и задълбоченост на мисълта. В..
Новата самостоятелна експозиция на художника Георги Андонов носи името "Кралиците". Творбите са специално създадени за изложбата и са непознати на..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg