Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Група „Лингвакорд“, която обединява различните гласове с различните езици

| обновено на 14.03.22 в 14:36

Групата „Лингвакорд“ е създадена към Факултета по класически и нови филологии на СУ. Какво е културно наследство в музиката, текста и репертоара, които вдъхновяват и обединяват младите таланти?

За групата разказва в “Нашият ден“ нейният ръководител гл. ас. Вълчан Вълчанов:

“В началото беше сякаш на шега, но постепенно нещата започнаха да се оформят по-сериозно, с много желание и ентусиазъм. Ние съществуваме близо три години и половина, когато направих един конкурс в Университета, чрез който се събрахме. В началото бяхме 7-8 души и постепенно се събрахме в този състав.

Големите ми слабости са музиката и френският език. Когато се създаваше групата, идеята беше двойна – многоезична и многогласна музика. До ден-днешен това е в основата на нашия репертоар. Пеем на няколко гласа на всевъзможни езици.

“Подготвяйки се за началото на учебната година, видях в една от почивките плакат, залепен точно пред библиотеката“ – каза Християна Славова в “Нашият ден“.


“Аз съм от Скопие, студентска съм в четвърти курс от специалност Балканистика в СУ. От много малка се занимавам с чужди езици, с музика, та винаги ми е помагала да уча нови езици и участието в групата беше правилният избор.

Това са двата ми основни интереса, съчетани в едно. Баба ми и дядо ми все слушаха българска музика от онова време и аз съм израснала с тези песни.

Може би съм един от малкото хора, които знаят всички албуми и песни на Емил Димитров. Това, че пеем на чужди езици, привлича и много студенти от чужбина. Буквално сме като едно семейство, независимо кой откъде идва“ – каза в “Нашият ден“ Ангела Поповска.

"Ако човек се обърне към изкуството, открива спокойствието. Открих своето семейство в групата "  -  каза в “Нашият ден“ Неда Панайотова

“Това са хора, събрани от любовта към музиката. Липсва всякакъв комерс. За мен изкуството е емоция в различните му форми. В днешния свят всичко ни е дадено наготово, така че понякога нямаме къде да изразходваме емоциите си. Насърчавам младите да не мислят само как да печелят от заниманието си, защото, ако се чувстваш добре с хоби като изкуството, то може да ти помогне и в професионален план. Няма загубено време, когато е изпълнено със смисъл и емоция“ – каза в “Нашият ден“ Габриела Стоянова.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: БНР, личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Случаят Йов" на Рене Жирар

Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация.  Автор е на книгите:..

публикувано на 24.02.25 в 16:05
Боряна Маноилова и Атанас Петков

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка с премиера на сцената на Yalta Art Room

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room.  Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..

публикувано на 24.02.25 в 13:50

"Пеперуди на Еверест": Музикалното вдъхновение зад творческата трансформация на Рос Росин

Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..

обновено на 24.02.25 в 13:26
Илия Бешков  „Бай Ганьо чете „Бай Ганьо“, 1947 г.

Бай Ганьо и Константин Иречек: Диалог от миналото

В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..

обновено на 24.02.25 в 12:06
От спектакъла

Независимият театър с Василена Винченцо - Коломоец

Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...

публикувано на 24.02.25 в 12:00