Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Готова ли е образователната ни система да поеме децата бежанци

Снимка: БГНЕС

Между заявения от министъра на образованието и науката капацитет на образователната ни система да поеме 20 000 деца от Украйна и реалната картина на процеса по приемането и интегрирането им засега има огромна разлика. Едва от дни процедурата по получаване на статут за временна закрила, личен номер на чужденец на бежанците започва да се установява, а това е задължителното условие родителите или настойниците на деца да могат да подадат заявление за приемането им в българско училище. За детска градина или ясла е необходим и документ за имунизационен здравен статус, одобрен от РЗИ.

До 16 часа на 15 март в РУО Варна са подадени 16 заявления за деца от яслена възраст до 10 клас, но се очаква в следващите дни те да се увеличават. Според д-р Ирена Радева, началник на Регионалното управление, в областта има възможност за приемане на голям брой ученици, но идеята е те да се разпределят по-равномерно по регионите на страната. Неизвестните обаче са много – ако в по-малките населени места има повече места в детските градини и училищата, дали там или в близост ще има и условия за настаняване на семействата и евентуално за работа на родителите и т.н. По-проблематично е и интегрирането в образователната ни система на ученици от последните класове. В момента също така има голям брой деца в училищна възраст без статут. За тях с подкрепата на МОН и община Варна са осигурени занимания по интереси в няколко големи хотела в „Златни пясъци“, където са настанени с родителите си. Заниманията се водят от учители в Детския комплекс Варна.


Още от 2 март в ОУ „Христо Ботев“ в бургаския квартал Сарафово са приети две деца във втори и четвърти клас. Заместник-директорката на училището Димитрана Колева казва, че се адаптират много бързо, осигурени са им допълнителни часове за изучаване на български език. Според нея много важно е да се включат децата бежанци в извънкласни дейности като спорт и изкуства, защото така най-добре те ще могат да се отърсят от стреса от преживяното, да се почувстват спокойни. С ученето те ще се справят, дори и да се наложи известно отлагане, немалко от тях разчитат да се върнат в родните си места, в момента обаче просто трябва да им се помогне да преживеят травмата, смята госпожа Колева.

В софийското частно средно училище „Рьорих“ са записани три деца от Украйна, които са и на издръжка на училището. Директорката Радка Карагьозова обръща внимание на няколко специфични аспекта на ситуацията в училището. Там имат опит с приемане на ученици по време на учебната година, сформира се малък екип от педагози, който да помогне за адаптацията им. Самите ученици имат изградена култура за приемане и подкрепа на новодошлите, общуват на всякакви езици, включително и на езика на жеста и прегръдката. За нашите деца трагедията, преживяна съвсем реално от децата от Украйна, и общуването с тях е поглед върху различна образователна система, нагледен урок за цената на мира и за това как реално могат да помогнат на човек в беда. Учим всички, казва Радка Карагьозова, учителите, учениците, родителите, цялата ни общност.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05