Между заявения от министъра на образованието и науката капацитет на образователната ни система да поеме 20 000 деца от Украйна и реалната картина на процеса по приемането и интегрирането им засега има огромна разлика. Едва от дни процедурата по получаване на статут за временна закрила, личен номер на чужденец на бежанците започва да се установява, а това е задължителното условие родителите или настойниците на деца да могат да подадат заявление за приемането им в българско училище. За детска градина или ясла е необходим и документ за имунизационен здравен статус, одобрен от РЗИ.
До 16 часа на 15 март в РУО Варна са подадени 16 заявления за деца от яслена възраст до 10 клас, но се очаква в следващите дни те да се увеличават. Според д-р Ирена Радева, началник на Регионалното управление, в областта има възможност за приемане на голям брой ученици, но идеята е те да се разпределят по-равномерно по регионите на страната. Неизвестните обаче са много – ако в по-малките населени места има повече места в детските градини и училищата, дали там или в близост ще има и условия за настаняване на семействата и евентуално за работа на родителите и т.н. По-проблематично е и интегрирането в образователната ни система на ученици от последните класове. В момента също така има голям брой деца в училищна възраст без статут. За тях с подкрепата на МОН и община Варна са осигурени занимания по интереси в няколко големи хотела в „Златни пясъци“, където са настанени с родителите си. Заниманията се водят от учители в Детския комплекс Варна.
В софийското частно средно училище „Рьорих“ са записани три деца от Украйна, които са и на издръжка на училището. Директорката Радка Карагьозова обръща внимание на няколко специфични аспекта на ситуацията в училището. Там имат опит с приемане на ученици по време на учебната година, сформира се малък екип от педагози, който да помогне за адаптацията им. Самите ученици имат изградена култура за приемане и подкрепа на новодошлите, общуват на всякакви езици, включително и на езика на жеста и прегръдката. За нашите деца трагедията, преживяна съвсем реално от децата от Украйна, и общуването с тях е поглед върху различна образователна система, нагледен урок за цената на мира и за това как реално могат да помогнат на човек в беда. Учим всички, казва Радка Карагьозова, учителите, учениците, родителите, цялата ни общност.
2 юли 1776 г. Тринадесетте британски колонии в Северна Америка на Континенталния си конгрес обявяват, че повече няма да се подчиняват на Британската империя. На 4 юли Тринадесетте подписват Декларацията за независимост – денят става национален празник на новообразуваните Съединени щати. Събития, които тогава не получават дължимото им внимание,..
Връзката между храната и здравето е двупосочна. Човешкото тяло е уникално и то реагира на всяка храна по уникален начин. Храната, е субстрат на енергията, на хранителните вещества, на здравето и на болестта. Това твърди хранителният терапевт Яна Данаилова в предаването "Следобед за любопитните". "Това, което ядем, както сме приготвили храната си,..
Китай безкрай! Колкото и да обикаляме из азиатската държава, все ще се натъкнем на нещо ново и непознато. А ако сте решили да я посетите за първи път, с книгата на Иолина Василева "С обич от Китай" или с постовете ѝ от едноименната страница във Фейсбук определено ще тръгнете по-подготвени. Красивата русокоса дама е създала увлекателен наръчник,..
Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..
"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на остров Ливингстън, където е българската полярна база, нос Барнард", разказва в предаването "Следобед за любопитните" гл. ас. д-р Стефан Велев. "Там, заедно с моя адаш и колега Стефан, прекарахме 11..
"Глад 2.0" е изложбата, с която Националният военноисторически музей ще отбележи своята 109-годишнина. Откриването е на 3 юли, а на 4 юли е предвиден..
От 3 до 14 юли в галерия "Интро" в София ще бъде представена изложба на проекта "Home". Проектът "Дом" е интердисциплинарен културен продукт с..
"Чорлав Петър" от Хайнрих Хофман излиза за първи път на български език в превод на Любомир Илиев. Детската класика се ражда като идея малко преди..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg