Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Рим започва семинар за изпирането на пари и финансирането на тероризма

Снимка: Pixabay

В  Рим започва семинар, свързан с юридическата компетентност за предотвратяване на изпирането на пари и финансирането на тероризма. Проектът е насочен най-вече към нотариуси и адвокати – обучението им – как да прилагат европейското законодателство, свързано с изпирането на пари.

Акцентите в проекта „Light” са юридическа компетентност за предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма, “осветяване на тъмните ъгли“. Проектът е съфинансиран по програмата за правосъдие на ЕС (2011-2012), а обединението на партньорите, участващи в проекта, проведе първата си среща в края на 2020 г.  Това е Първи национален семинар в Рим – 31 март-1 април 2022 г.

Чуйте репортажа в звуковия файл.

Целта на семинара коментира в “Нашият ден“ адв. Мария Ганчева от адвокатската колегия на Милано:

“Това е много важна тема, защото от практическа гледна точка виждаме колко много влияе върху работата не само на юристите, които участваме в обучението, което започва днес, но и пряко върху всички граждани, най-вече фирми и юридически лица, които търпят негативи във връзка с установяване на действителен собственик на произход на средства.

Имаме много конкретни случаи, в които сметки на фирми остават блокирани за месеци.“

Как се справя България?

“Надявам се България успешно да бори тези престъпления. Лошото е, че търпим негативни последици точно заради това, че априрори се възприема, че в България има проблеми с корупцията и изпиране на пари по този начин. В много от случаите трябва да доказваш, че си невинен.

В момента започва една работа по последните разпоредби на европейско ниво за създаване на орган, който да координира действието на централните органи, както и за новата регламентация на принципите на проверка на клиента – информацията за действителни собственици на произход на парите. Надявам се, че така би се синхронизирало и надолу по веригата.

адв. Мария Ганчева

Това е базата, на която сме стъпили като проучване, защото проектът започна с проучване на ситуацията в различните държави. В България все още има проблеми точно в координацията на това ниво – управителното ниво, държавното ниво, на комисията, която би трябвало да регулира това, на всички органи, които седят на върха и след това надолу по веригата.

Много обучения са проведени при нотариусите, при тях в чисто практически смисъл нещата сякаш са по-изчистени документално и като действия.

При нас, адвокатите, все още има много какво да се желае, като начин на управляване на един казус, за да можем, когато стигне при нас клиентът, да преценим доколко и как се касае за такъв случай.

Когато се създаде единна система с точни правила, при които да има най-вече прозрачност на движението на сметките и на движението на парите. Българските фирми и държава трябва да направят това. Можем да покажем, че и в България може да се работи коректно.

В Италия разследванията се водят изключително ефективно, много от разследванията на тези няколко личности се извършват бързо, конфискува се имущество при много прозрачни правила. Радвам се, че в обучението в Рим ще бъдат и нашите колеги от България.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аркади Шарков

Аркади Шарков: Държавата не покрива напълно своя дял в здравното осигуряване

"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..

публикувано на 21.05.25 в 13:42

Четирима души умират от хепатит всеки ден заради ненавременно лечение

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..

публикувано на 21.05.25 в 13:13

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишен юбилей

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..

публикувано на 21.05.25 в 12:46

По-високи доходи в здравеопазването – неотложна необходимост

В ефира на предаването Lege Artis  Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..

публикувано на 21.05.25 в 12:28
Г-жа Мончева с ученици

Българското училище "Иван Станчов" и мирната битка за самосъзнание и принадлежност

За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..

публикувано на 21.05.25 в 10:30