Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дезинформацията бива черна, сива и бяла

Боян Чуков
Снимка: БНР

Трудно ли е и колко е трудно да бъдеш международен анализатор в настоящата ситуация? Колко и какви видове са анализите? Колко типа може да бъде дезинформацията?

Темите коментира в “Нашият ден“ международният анализатор Боян Чуков:

“За да можеш да правиш геополитически международни анализи е необходимо да си натрупал години работа в определени области, които позволяват след време да си изживял това, което говориш, да си го преживял, да си го пипнал и да си посветил част от своите умствени усилия на темите и всичко това да е минало през сърцето ти, тъй като всеки един човек има своите емоции.

Анализите биват разузнавателни, академични, биват и тип журналистически разследвания, блогърски коментари и т.н. Тези три типа анализа нямат абсолютно нищо общо. За високо ниво на качество става дума при академичния и разузнавателния анализ.

Академичният анализ е основният инструмент, с който се борави, това са различните науки. Разузнаването не е наука, защото науката е инструмент, за разузнавателния анализ. Докато науката работи с фактите, които ги вижда и всички са в състояние да ги забележат.

Науката е инструмент за разузнавателния анализ, докато науката работи с фактите, които вижда и всички са в състояние да ги забележат, разузнаването работи с това, което не се вижда.“

Дезинформацията

“Трябва да се много внимателни и когато говорим за данните, с които боравим, тъй като има едно понятие “дезинформация“ – всички ужасно обичат да го употребяват, но бих искала съвсем накратко да се спра на типовете. Дезинформацията бива черна, сива и бяла.

Черната е тогава, когато абсолютно всичко, което се каже е лъжа и тя се долавя страшно бързо. Сивата дезинформация е, когато имаме 50% лъжа и 50% истина.

Най-висшата степен на дезинформация, най-професионалната, е тогава, когато говорим за бяла дезинформация. Когато имаме дадено събитие, даден факт, в международните отношения, нещо се е случило някъде по света, за да се опише напълно това събитие трябва да имаме 25 факта, които вие да знаете. Ако ви подадат седем от тях, но ги селектират съвсем целенасочено на базата на вашия начин на разсъждение, вие достигате категорично до грешен извод.“

Най-трудният период в кариерата

“Най-трудно ми беше и най-много съм се притеснявал по време на първия ми мандат във Франция, след като първите две години нямах абсолютно никакъв резултат от своята работа. Като млад бях ужасно амбициозен и не можех да приема, че нямам професионални успехи. Третата година постигнах категоричен успех.

В професионална ми кариера най-абразивен е периодът ми в Министерски съвет - и за здраве, и за емоции. Там човек отива един час по-рано на работа и се прибира два-три часа по-късно.“

Езиците

“Не съм положил специални усилия, за да науча всички тези езици. Баща ми, в края на 50-те години, беше изпратен в Атина в българската легация. На 5-годишна възраст с гърците в Гърция научих гръцки почти като майчин език. Началното ми училище е руско, а прогимназията ми беше във Френския колеж в Атина.

В книгата ми “Разузнаването отвътре“ съм се опитал да споделя професионалния си опит на едни по-разбираем език. Една от главите е много актуална в момента, в нея се обяснява за политизирането на разузнаването.

Най-лесно е човек да каже – “от мен нищо не зависи“ – зависи от усилията на всички нас. Когато масово хората започнат да възприемат истината такава каквато е, а не съгласно своите предварителни предпочитания.“

Чуйте разговора в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Злидол живеят само добри хора

"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..

публикувано на 18.04.25 в 08:45

Ферма в Осоица

През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..

публикувано на 17.04.25 в 15:25

Доброволци осигуряват празничен обяд за Великден на хора в нужда, можете да помогнете и вие

Над 1500 души, живеещи в домове за възрастни в цялата страна, ще бъдат зарадвани с празнична трапеза благодарение на Фондация "Предай нататък". А в София кампанията "Подай ръка" на Мартин Мартинов ще осигури топъл обяд на Великден на 150 – 170 бездомни и хора в нужда. Срещу дарение от 30 лв. за Великденски обяд, можете да станете част от Благодетелите..

публикувано на 17.04.25 в 12:55

Български фонд за жените за втори път спечели стратегическо финансиране от ЕК

Българският фонд за жените за втори път спечели стратегическо финансиране от Европейската комисия за продължаването на цялостната си програма за подкрепа и развитие на демократичния граждански сектор у нас. Рада Еленкова, програмен директор на БФЖ, представя в "Нашият ден" програмите на фонда за финансиране на организации от..

публикувано на 17.04.25 в 10:05
Мария Мира Христова, Десислава Христозова и Мира Добрева

Мисията на "Деси, къде си?" или "Тихо! За това не се говори..."

"Здравейте, аз съм Деси и съм дебела…" – така започва този разговор не само в студиото на "Семейно радио", но и навсякъде, където има хора, които са готови да се включат в битката с килограмите. И ако отговорите не винаги са удобни, то въпросите са повече от естествени. Задава ги журналистката и телевизионен редактор Десислава Христозова и..

публикувано на 17.04.25 в 08:05