Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зъб на Буда пази остров Цейлон

В „Покана за пътуване“ ще полетите към остров Цейлон, напоследък известен като Шри Ланка. Това е в рамките на шегата. Според местната история първите заселници акостират там преди 30 хиляди години, а португалският мореплавател Лоренцо де Алмейда го открива „чак“ през 1505 година. На това екзотично пътешествие поемаме със Снежана Тодорова, председател на Съюза на българските журналисти. Тя е свързана пряко с организацията повече от 40 години и ако опише срещите си с интересни хора може да напише няколко тома, но засега ще се ограничим с пътешествието до Шри Ланка. Посетила е азиатската държава със съпруга си проф. Александър Федотов, който ни напусна неотдавна.


При пътешествието си Снежана е посетила и град Канди, наричан е свещеното сърце на остров Цейлон. Той е разположен край спокойно изкуствено езеро, скътано тропически хълмове. В този край сингалските царе се съпротивлявали в продължение на векове срещу португалците, а след това, до 1815 г. – и срещу британците. Устоявали, благодарение на зъба на Буда, реликва спасена от погребалната му клада в Индия и пренесена тайно в Шри Ланка, скрита в косите на една принцеса. Легендата твърди, че който притежава зъба има божественото право да владее земята на Шри Ланка.


Разказът на Снежана Тодорова чуйте в звуковия файл.

Снимки: Магдалена Гигова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Сондажи в премълчаната история

"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..

публикувано на 10.01.25 в 15:40

Липсата на финансиране на науката ще доведе до нейната стагнация

В Отворено писмо  о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от  Постановление № 407/22.11.2024 на МС ,  с което всички..

публикувано на 10.01.25 в 14:10
Преображенски манастир

Ще възстановят входната врата на Преображенския манастир

Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата.  Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..

публикувано на 09.01.25 в 18:24

Израел: Иновации в управлението на водните ресурси

Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..

публикувано на 09.01.25 в 16:16

За звездите без лирика

Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..

публикувано на 09.01.25 в 10:42