Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Детелина Стаменова:

Дигиталните устройства се превърнаха в "личен асистент" за децата

Боряна Мургина: Увеличават се децата с нарушения в аутистичния спектър

| обновено на 19.04.22 в 12:39
Снимка: БГНЕС

Какво се случва с децата и екраните? Колко време прекарват и какви са навиците, които има в семействата? 

Темата коментира в “Нашият ден“ Детелина Стаменова, психотерапевт:

“Ролята на родителите в дигиталното образование на децата е важно занимание, което е полезно и забавно, но и отговорно. Децата са заобиколени от технологии и нови медии. Всяко дете има невероятен усет да открива нови, непознати територии, с което пред него се откриват необятни възможности, но съществуват и огромен брой рискове. Детският пръст, който се движи по таблета и по този начин, всяко дете научава нещо ново посредством гледането, слушането и движението на тялото.

Огромното предизвикателство произтича от факта, че съвременните деца се изграждат като личности в един динамичен, но и много различен свят от този на своите родители. В момента те живеят в цифровата епоха и са граждани на цифровото общество в момента, в който задвижван със своя пръст дигиталното устройство и влязат в мрежата. Това се случва в ранна детска възраст, паралелно с развитието на техните комуникативни  умения.

Това, което се случва през последните 20 години  с навлизането на технологиите e, че ние още не сме овладели тънкото изкуство на това да преценяваме кога те започват от наш помощник да се превръщат в наш враг, посочва Детелина Стаменова.

Къде са добрите родителски практики?

Всеки родител има достатъчно компетенции и способности да помага на децата си да учат. Други имат своите безпокойства и колебания и това е напълно естествено. Нещото, от което всички имаме нужда, е да "измерим" първо собствените си умения и подходи, а след това и тези на децата".

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


Темата коментира в "Нашият ден" Боряна Мургина, логопед:

Дигиталното време, което децата прекарват през екраните, осезаемо води до нарушения. През последните години се наблюдава увеличаване на броя на децата с аутистични нарушения.

Всеки един родител, трябва да наблюдава децата си, без да не пренебрегва малките сигнали в поведението и държанието му, които биха показали, че развитието му не е в правилната посока.

Препоръчва…

Децата да не използват никакви дигитални устройства до тригодишна възраст, защото това отнема много време. Децата не са в състояние да поемат големия обем цветност, която виждат на екраните.

Все по-често сме свидетели на практиката, деца да бъдат хранени единствено, ако гледат нещо от телефона или таблета. Не бива да се пропуска и фактът, че деца, които нямат затвърден български език се губят в изобилието от чуждоезикови детски книжки и анимационни филми, тъй като липсва достатъчно продукция на родния ни език.

Повече в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30