Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българска кулинарна лексика от Босилеград

Снимка: архив

Преди дни от Босилеградско се върнаха учените от Секцията по диалектология и лингвистична география на Института за български език, които продължават да попълват Интерактивната кулинарна карта на българската езикова територия.

Не за първи път в предаването "За думите" напомняме, че българската езикова и етническа територия не съвпада с държавните граници на съвременна България. След поредица от катастрофални за народа ни войни и намеси на "великите сили" много наши сънародници остават извън пределите на държавата в съседни балкански страни. Пак под натиска на чужди политически интереси и собствено политическо безгръбначие темата за сънародниците ни зад граница беше табу по време на т.нар. социализъм. Днес поне можем да говорим за тях, но инерцията на незаинтересованост и бездействие на държавата по отношение на българите зад граница за жалост продължава.

В момент, когато виждаме колко крехък е мирът, който смятахме за даденост, колко лесно и безнаказано се прегазват човешки съдби и се прекрояват граници, дали народните водачи най-сетне ще осъзнаят, че хората са ценни. Хората с техните семейни истории, майчин език, дом, грижи за децата, планове за бъдещето. Останалото е територия.

Чуйте разказа на проф. Ана Кочева, ръководителка на проекта, за съдбата на сънародниците ни от така наречените Западни покрайнини, за техния запазен български говор, за гостоприемството, сладките гозби и сладките приказки, които можем да "вкусим" чрез документалните записи на интерактивната карта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Албена и Павел Благеви

Да посрещнеш 68-ия си рожден ден, обикаляйки Анапурна

Ако слушате редовно "Покана за пътуване", ще си кажете "Тези хора кога изкачиха връх Митикас в Олимп, кога се върнаха от обиколката на Анапурна". Но това е факт! Албена и Павел Благеви ди дойдоха в София да отбележат 68-ия рожден ден на мъжката половинка от семейството. Дамската отпразнувала същата възраст в планината. Помолих ги да разкажат за..

публикувано на 18.12.24 в 08:35
Доц. Ива Гаврилова

Кожата – огледало на човешкото здраве

Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе акцентът в разговора с доц. Ива Гаврилова. Като опитен хирург нашият гост поясни как да познаем кожния меланом, какви са реалните прояви и симптоматика, как се диагностицира и лекува. Разбира се,..

публикувано на 18.12.24 в 08:28
Георги Вълков, Венета Гаврилова и Марина-Николова

Българският език – родината, която е винаги с теб

Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..

публикувано на 17.12.24 в 13:10
Антон Александров

Антон Александров: Не мисля, че изкуственият интелект скоро ще измести човека

"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..

публикувано на 16.12.24 в 17:30
Нели Керемидчиева

Как "(Не)възможното образование" стана "Възможното образование"

Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..

публикувано на 16.12.24 в 14:15