Какво означава "депутинизация“ на българската държава и медии, поискана от ДБ (Демократична България) в декларация, прочетена пред НС в края на миналата седмица, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Ивайло Мирчев, депутат от ДБ.
Сферите за промяна
"На първо място, енергийната сфера, тази на отбраната, на обществения живот, особено медиите и начина, по който се разпространява информацията. На първо място стои енергийната зависимост от Русия, защото дълги години на нас ни се обясняваше, как не можем без руския газ, а това се оказа една огромна лъжа, която в последните месец-два беше развенчана. Този процес ние трябва да го продължим и България да се откъсне от тези зависимости, за да може да се развиваме като нормална страна."
Защо БСП не разбира какво е "депутинизация"
"Обяснихме го на нашите коалиционни партньори и се надявам, че грешките, които те направиха – в момента, в който Русия спря газа на България, се изредиха голяма част от говорителите от БСП и други проруски настроени хора, да обяснят, как "дотука бяхме" и трябва веднага да стартираме преговори с Русия, защото не можем без техния метан. Оказа се, че това не отговаря на истината. България няма проблем. С този пример обяснихме на колегите на БСП и се надявам те да са го разбрали. Но това е техният подход как да комуникират със симпатизантите си, защото очевидно те са наясно какво се случва. Това, което аз не разбирам и ние от ДБ не разбираме, е защо има толкова много хора, които искат да бъдем зависими от Русия. По същата логика – защо настояваха самолетите да се ремонтират в Русия, а не в Полша, например. Разбирам, че някакви хора под някаква форма изпитват определена обич към Русия, не разбирам обаче защо изпитват обич към Путин. Защото Русия днес е огледало на Владимир Путин."
Тръбата на ГЕРБ
"За да бъде построена тази тръба, имаше ясни корупционни зависимости, заради които трябваше да бъде обслужен Путин, за да не падне правителството на ГЕРБ. Цената на това е, че българските данъкоплатци платиха 3 милиарда лева, за да може тръбата за природен газ, вместо да си влиза през Североизточна България, да заобиколи и да идва от Турция. От това България не спечели абсолютно нищо. Това бяха 12 години на безвремие. Нямаше да го разберем толкова ясно, ако Румъния за това време не беше направила "лъвски скок". Ние 12 години бяхме свикнали да имаме един водач – Бойко Борисов, който нарежда на всеки какво да прави, който определя назначенията, който беше обезсмислил парламента и Министерски съвет като институции. Той просто спускаше решенията и беше обезсмислил всякакво коалиционно поведение и политически дебат."
Коалицията
"Коалицията наистина е сложна и в нея се преплитат различни интереси. Войната катализира тези процеси, защото в коалицията има партии с диаметрално различни позиции по отношение на войната в Украйна. Ситуацията е изключително сложна и никой от нас, от ДБ не е вярвал, че някога ще бъдем в едно правителство с БСП. Трябваше да направим това, защото не можахме да обясним на избирателите си защо два пъти не направихме правителство. Тогава обаче не можехме да докажем, че дългата ръка на ДПС ще стои зад евентуално правителство. Ако трети път не бяхме направили правителство, това щеше да бъде лошо за самата страна. Знаем, че това не е най-добрата коалиция, че БСП не са най-добрият партньор, но ситуацията в момента е такава. Ние се опиваме да бъдем гласа на разума както в коалицията, така и в отношенията с "Възраждане“. Без да надценявам ролята на ДБ, но благодарение на ДБ, все още продължава под някаква форма съществуването на самата коалиция."
Назначенията
"Не разбирам назначението на Димитър Маргаритов за зам.-министър на икономиката. Защото помним как тази Комисия за защита на потребителите (КЗП), на която той беше председател, както и всичките ни регулатори, бяха подчинени на Бойко Борисов. Нямаше регулатор, който да не беше на негово подчинение. По същия начин КЗП по времето на Борисов при всеки по-тежък и сериозен казус се гънеше в телевизиите и обслужваше ГЕРБ. Този човек обслужваше ГЕРБ. Защо той сега става зам.-министър, трябва да отговори г-жа Корнелия Нинова."
Как трябва бъдат променени медиите в България
"На първо място, политиците трябва да спрат да се месят в работата на медиите. Надявам се и на безпристрастен избор на директор на БНТ, без да се обслужва нито една политическа сила. Другото, което трябва да се направи, е да се спре руската пропаганда в медиите, която става през руско финансиране на някои медии. За съжаление все още в част от телевизиите назначения на Бойко Борисов определят кои ще бъдат гостите им. Знам, че преди години в БНТ например е сваляна новина, защото ще бъде в ущърб на ГЕРБ. Това трябва да спре."
Повече за реформите в медиите, борбата с руската пропаганда, отношенията в коалицията и противодействието на "Възраждане“ чуйте в звуковия файл.
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка на " Клуб Z " в Берлин. Германия – "фатален сигнал към Европа" "Разбира се, не е окончателна тази присъда, защото тепърва започва работата на правителството на Фридрих Мерц и всичко, в..
Село Ставерци се намира в община Долна Митрополия , област Плевен и в него живеят около 1500 човека. Над селото има останки от късноантично землено укрепление. Историците предполагат, че най-вероятно тук са се укрепили хунските вождове Улцендур и Емцендур, които, както съобщават античните автори, отседнали недалеч от Улпия Ескус. В източната част..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа, както и взаимоотношенията на държавата със САЩ и с Русия. * Бихте ли обяснили защо според Вас до този момент няма разбирателство по отношение на мира? "Мирът е възможен само тогава, когато няма..
Кои бяха акцентите на световния форум по киберсигурност в Сингапур? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда – какви са те? Комисар, проф. д-р на науките Илин Савов е с над 25 години професионален опит в службите за сигурност и МВР на Република България. Преподавател в няколко български и чуждестранни универитети и академии...
В рубриката "Разговорът" гостува Светослав Нунев, организатор на събития и концерти на български изпълнители в Лондон – световната музикална столица. Той има дългогодишен опит в музикалната индустрия като композитор и диджей. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели своите наблюдения и опит за това как българските артисти могат да пробият в..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
"Нежна серенада" е камерен концерт флейта (София Василева-Мартинова) и пиано (Стоян Мартинов), японска калиграфия и суми-е на живо и хайку стихове(Венелина..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg