Лятна школа по науките за Космоса и Земята за ученици организира катедра "Астрономия" към Физическия факултет на СУ "Св. Кл. Охридски".
Тя е първа по рода си. Досега са правени различни програми за ученици, но за първи път се прави школа по астрономия и астрофизика, която включва още поне две свързани с Земята направления в науката – метеорология и геофизика.
Школата е за ученици, които в момента завършват 9, 10 или 11 клас. Не е нужно кандидатите да са участвали в олимпиади или състезания, важно е да имат интерес към астрономията и/или метеорологията и геофизиката.
Школата ще се проведе в Осоговската планина, на 1680 метра надморска височина, достатъчно далече от светлинното и прахово замърсяване от населени места. Небето над местността е изключително подходящо, тъмно и чисто за провеждане на астрономически наблюдения.
Под ръководството на професионални астрономи учениците ще извършват наблюдения с помощта на над 15 телескопа, като участниците ще бъдат разпределени на малки групи. Предвидени са както наблюдения с професионални астрономически цифрови камери, така и с фотоапарати, а също и визуални наблюдения с телескопи. В дневните часове ще се провеждат наблюдения на слънчевата. Всекидневно ще се извършат професионални метеорологични измервания, както чрез прибори на място, така и чрез пряк достъп до най-нови данни от Националния институт по метеорология и хидрология.
Лекционната програма обхваща: екзопланети – горещата тема в съвременната астрономия, телескопа "Джеймс Уеб", как се прави и представя метеорологична прогноза, как се представят научни резултати.
Школата носи името на проф. Марин Бъчеваров, основоположника на съвременната астрономия и астрофизика в България, инициатор на първата астрономическа обсерватория в България – Астрономическата обсерватория на СУ "Св. Кл. Охридски", намираща се в парк "Борисова градина" в София. С неговото име е свързано и професионалното начало на още две направления в науката в нашата страна – метеорологията и геофизиката.
Повече подробности за условията за кандидатстване и такси можете да научите на сайта на катедра "Астрономия", както и от разговора с доц. д-р Евгени Овчаров, ръководител на катедра "Астрономия".
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” –..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg