Над 110 хиляди седмокласници и десетокласници ще се явят на национално външно оценяване по български език и литература и по математика. Те ще положат изпитите в училищата, в които учат, съобщиха от Министерството на образованието и науката.
Изпитът по български език и литература за повече от 60 000 седмокласници започва днес, 14 юни, в 10 часа. Той продължава 150 минути.
“Тази година Министерство на образованието завиши изискванията както на малката матура в 4-ти клас, така и изискванията за тройка на останалите външни оценявания. Това доведе до статистика, която отчете по-ниски резултати, но пък някак не се говори за по-високите петици и шестици, които никак не са малко. Мога да кажа нещо като контрапункт, че всъщност в България, на базата на дистанционното обучение, което беше синхронно в огромната си част, постигна добри резултати за пандемията“, казва в “Нашият ден“ Юлиян Петров, председател на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа“, и допълва:
“Като цяло в последните 10 години системата на образованието не се намира в завидно положение, тъй че имаме нужда от промяна. Въпросът е да сме сигурни кой е пътят на промяната. В момента нямаме такъв национален консенсус.“
Заплатите на учителите
“Увеличението на заплатите продължава да бъде една успешна политика, но от нея не зависи всичко. От нея зависи учителите да останат в системата, но кои учители да останат, кои да привлечем, това е вече друга национална политика, която със сигурност не е добра“, посочва още той.
15 септември – нужни ли са повече часове?
“Иска да изчистим това какво точно мерим, защото трябва да се изчисли и времето на децата в училище след учебните занятия, допълнителните дейности по интереси и всичко друго допълнително, което получават от своите учителите. Измерихме само годишната норма на учителите, а всичко друго, което те правят през целия ден, не се измери. Вменяването на това, че много малко се работи и много малко се учи, не ни върши работа. Това е една категорична неистина“, посочва още Петров.
“Дали нещата ще се получат с автоматично удължаване на учебното време? Преди шест години направихме такова удължаване, а не сме отчели революционни резултати“, заяви Петров.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..
Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..
Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт. В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg