Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра. Всяко дете още от най-ранна възраст усвоява нови знания именно чрез игри, а в по-късен етап много от нас продължават да използват игрови платформи не само за забавление, но и за учене на нови умения и трениране на паметта. Според данни, учащите, които използват геймифицирани учебни платформи, показват 65% по-висока ангажираност и до 40% по-добра памет.
Тази концепция за геймификация в образованието ще бъде водеща тема на тазгодишното събитие Game Dev Day 2024, което ще се проведе на 2 ноември и е организирано от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". Форумът, който се провежда за втора поредна година, ще предложи лекционни панели и изложение, представящо видео, мобилни и VR игри, настолни и образователни игри, както и други иновативни проекти.
Програмата на лекционната част през 2024 г. ще включва два паралелни потока. Първият поток, посветен на "Game Development", ще разгледа най-новите тенденции и предизвикателства в разработката на игри, като ще събере експерти и създатели на игри, които ще споделят своя опит и идеи. Вторият поток ще бъде фокусиран върху "Геймификация в образованието" – кауза, към която организаторите са особено ангажирани. Те разглеждат игровизацията като мощен инструмент за преобразяване на традиционния учебен процес, предоставяйки на учениците иновативни и интерактивни подходи за по-добра ангажираност.
Екипът на Game Dev Day вярва, че този подход може не само да направи ученето по-забавно, но и да стимулира креативността, критичното мислене и активното участие на младите хора в процеса на обучение. Игровизацията, според Алкалай, допринася за емоционалното свързване и трайността на знанията, предоставяйки по-ефективни и устойчиви резултати в учебната среда.
Game Dev Day 2024 е възможност за всички, които искат да разберат как игрите и геймификацията могат да допринесат за развитието на образованието и да подкрепят личностното и професионално израстване на младите хора в България.
Чуйте в звуковия файл.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg