Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво не знаем за стартиращите компании в България?

Христо Борисов: Усилията на стартираща компания в България, са 4-5 пъти по-големи от усилията на западноевропейските

По време на дебатите за вота на недоверие срещу правителството стана дума и за българския еднорог – финтех компанията Payhawk. За еднорог се смята частна компания, която не е направила своето първично публично предлагане на регулиран пазар, създала нов продукт (най-често технологичен, финансов или такъв получен в комбинация от двете), но вече е оценена на 1 млрд. долара.

На 1 март тази година стана ясно, че финтех компанията Payhawk, която разработва умни карти и платформа, позволяващи изцяло да отпаднат отчетите за разходи, официално е първият български еднорог с оценка от 1 млрд. долара.

Стартиращите компании в България минават през много трудности. Компанията Payhawk, основана преди 4 години, е изцяло финансирана от инвеститори с външен капитал, които са нямали никакво доверие към България, твърди Христо Борисов, основател на първия български стартъп, оценен на един милиард долара.

По неговите думи усилията, които трябва да се положат от стартираща компания в България, са 4-5 пъти повече от тези, които полагат, компаниите, базирани в Западна Европа.

От каква подкрепа се нуждае стартиращият иновативен бизнес в България според Христо Борисов, можете да чуете в звуковия файл.




По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александър Миланов: 60% от новите случаи на HIV у нас са сред хетеросексуалните

Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..

обновено на 04.12.24 в 13:14
Доц. д-р Мария Левкова

Доц. Мария Левкова: За иновативното генетично изследване на рака на дебелото черво

Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година.  В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..

публикувано на 04.12.24 в 11:56

ДАФНИ с девета поредна изложба

В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението.  "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..

обновено на 04.12.24 в 11:36

Оралната грижа при децата и при възрастните

За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов.  Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..

публикувано на 04.12.24 в 11:09

Игри, симулации и знания: Ескейп стая за млади лидери в борбата с климатичните промени

Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..

обновено на 04.12.24 в 10:28