Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петя Алтимирска:

България постигна много за забраната на фермите за ценни кожи на международно ниво

Снимка: ЕPA/БГНЕС

Защо България влезе в новините на международните организации, които се борят срещу убиването на животни заради кожите им? Кои са българските новини!

В деня на годишната среща на Eurogroup for Animals "Reunited for Animals" в Брюксел – Петя Алтимирска от сдружение КАЖИ.

"Тази конференция показва какво е постигнато в защитата на животните през годината. Прекрасно събиране с много съмишленици. Това, заради което България може да се похвали, е, че постигна много по пътя за забраната на фермите за ценни кожи – не само на национално, а и на международно ниво. Буквално преди месец беше издадена заповед от министъра на околната среда и водите Борислав Сандов, с която да се прекрати вносът на американска норка в България, вкл. и да се забрани развъждането на този вид. А това ще доведе до прекратяването на фермите за американско норки в България. 

Много поздравления получихме от другите организации за тази инициатива и този опит ще бъде приложен и в много други страни. 

Стартира преди месец и Европейската гражданска инициатива (ЕГИ) "Европа без ценни кожи" (evropabezkozhi.eu), чиято цел е: Да се забранят всички ферми за ценни кожи в Европейския съюз, да се забранят продуктите от ферми от ценни кожи на европейския пазар. До момента са събрани близо 200 хиляди подписа. Това не е просто петиция – всички данни се събират от ЕК.

За предстоящите законодателни промени у нас и в Европа, за обществената подкрепа на тази кауза – чуйте разговора от звуковия файл.

Снимки – БГНЕС, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Колко от нас знаят, че бабите имат световен празник на 23 юли?

В България традиционно отбелязваме Бабинден, но нямаме отделен ден, посветен специално на нашата баба – тази, която е участвала активно в отглеждането и порастването ни.  Оказва се обаче, че такъв ден съществува – това е именно 23 юли, признат за Световен ден на бабата . Празникът води началото си от САЩ, където е известен с наименованието..

обновено на 23.07.25 в 11:10
Трънско ждрело

Жителите на Божурище и Трън се обединяват в борбата за чиста природа

Когато добрите примери се разпространяват – как Трън следва доказалите успеха си стъпки на жителите на Божурище в борба за природата. Разговаряме в "Нашият ден" със Стефка Бон ева , създател на инициативата "Бусинска сръчкотилница", която разказва и за културата на региона, както и с Руслан Зарев , председател на Трънското туристическо..

публикувано на 23.07.25 в 09:29

"Огненият Дунав" се завръща: Тутракан празнува с музика, риба и традиции

Град Тутракан отново ще се превърне в сцена на едно от най-очакваните летни събития – фестивалът "Огненият Дунав". В продължение на четири вечери жителите и гостите на дунавския град ще могат да се потопят в пъстър празник, който съчетава традиции, модерно изкуство, музика и весело настроение. Подробности за програмата разкри кметът на..

публикувано на 23.07.25 в 08:57

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23