"Косоварската литература е изключително вълнуваща в момента. В нея се наблюдават две основни тенденции: едната идва от това, че държавата се отваря и трябва да пишем литература, която е подходяща за целия свят; а другата тенденция е в обратната посока, тя е свързана с глобализацията на света по отношение на литературата и именно заради нея трябва да пишем за местните си ценности. Смятам, че и двете тенденции са красиви, но само ако не биват потребявани с други намерения освен литературни такива. Сблъсъкът между тях е това, което реално произвежда косоварската литература“, каза в "Артефир“ резидентът на Къщата за литература и превод – писателят Азем Делиу. В разговор с Петър Денчев, театрален режисьор и писател, той ще представи пред българската публика, която днес (28 юли) избере да бъде в 18:30 часа във Fox Book Café, творчеството си и развитието на косоварската литература.
Според Азем Делиу начинът литературата на Балканите да се противопостави на стереотипите, на които е подложена, е авторите да се четат помежду си и да превеждат взаимно произведенията си. Защото, ако те се приемат на сериозно, и външният свят ще го направи.
"Всяка държава на Балканите е малка, но Балканският регион не е никак малък, така че бихме могли да си помогнем взаимно, когато не сме прекалено заети да се бием помежду си“, твърди Делиу.
Писателят е на мнение, че литературата не трябва да е на мисия, не трябва и да се опитва да подобри имиджа на една страна, тя прави това автоматично, като просто е добра литература, а не патриотична.
"Това е моето убеждение – ако аз пиша добра литература, дори и тя да критикува страната ми, тя ще ѝ помогне именно защото е добра. Ако пък произведенията ми не са добри, никой няма да се интересува какво казвам за държавата си, защото никой няма да знае кой съм.“
Азем Делиу израства в годините след войната в Косово, започва да пише още на 15-годишна възраст, когато всичко, което иска да разкаже, е случилото му се през деня. Оттогава пази любопитството си към света и литературата в него. Старае се винаги да подхожда към произведенията си първо през детски очи, всички идеологии, присъщи за възрастните, идват след това.
Делиу завършва албанска литература в университета в Прищина, където е удостоен с престижната награда за изключително постижение на студент за първата му поетична стихосбирка "The funeral of the rain" (2013). Това е и първата книга, която издава, при това едва на 17 години. Тя е последвана от романа му "The Illegal Kisser" (2016), който е преведен на английски и става национален бестселър. Вторият – "Записките на червея Смолински", който можем да четем и на български – е в краткия списък за наградата на Европейския съюз за литература през 2020 година. Неслучайно френската преса го нарича "велик автор от малка държава" и "новата звезда на европейската литература".
Повече за свободата да прави това, за което мечтае от малък, а именно – да пише; за това защо Косово "не е толкова велико, колкото казват някои хора, но и не е толкова лошо – колкото казват други“; както и за това защо фактът, че на събитието тази вечер във Fox Book Café двамата с Петър Денчев ще противопоставят мненията си и директно ще се атакуват, е най-добрият начин публиката да разбере темата, която ще обсъдят – чуйте от Азем Делиу в звуковия файл.
Снимки – Таня Димова, stayhappening.com
Носителят на "Оскар" Гари Олдман има дълга и продължителна кариера още от 80-те, но голямото му издигане се случва на сравнително късна възраст за един актьор. Това става най-вече след участията му в поредицата "Хари Потър" и трилогията за Батман "Черният рицар" на Кристофър Нолан, за които самият Олдман споделя, че са спасили личния му..
На 13 октомври се откри 75-ият Берлински международен кинофестивал с филма "Светлината" на Том Тиквер. Тричасовата драма разказва историята на сирийка, която става домашна помощница в германско семейство. За разлика от други фестивали, които са насочени към киноиндустрията – продуценти и разпространите, Берлинале е за публиката, за..
На 6 март в София се открива ретроспективна изложба с най-значимите творби на анонимния артистичен колектив "Герила Гърлс" (Guerrilla Girls). Изложбата носи заглавието "Изкуството да си непослушна" и до осми юни ще може за бъде видяна в Националната галерия "Квадрат 500". В рамките на събитието, на 7 март, две от основателките на групата, известни..
Художникът Костадин Жиков представя своята самостоятелна изложба "Кехлибарени сънища". В експозицията са показани 20 картини, включващи пейзажи и актова живопис. Заглавието обединява две различни тематики и отразява навлизането на автора в топлата, кехлибарена цветова гама през последните години. За втори път Жиков показва голото тяло като..
Къде отиват спомените и преживяванията ни, когато потънат в подсъзнанието, и какви следи оставят те върху нас? Ако не сте се питали това, сега имате повод да го направите, защото танцовият спектакъл "Къде отиват сънищата наяве" кани всеки зрител да изследва своето вътрешно "аз" и да забрави за момент границите между реалността и съня. Всяка сцена в..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg