Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На гости на Алберт Коен

10
Снимка: Димитрина Кюркчиева

Обичаният актьор в Израел - Алберт Коен, ангажиран в театъра, киното и дублажа, наскоро отбеляза 90 годишнината си. Доайенът на Театър "Камери" в Тел Авив е роден на 9 юни 1932 г. в София, в хубав дом на столичната улица "Раковски" 80, срещу Операта.  Още на младини емигрира в Израел. Преди това е учил в Академията за музикално и драматично изкуство, бил е част от трупата на Народния театър, играл е на неговата сцена в пиесите "Беден живот" и "Сън в лятна нощ". 

Израелската публика познава и обича Алберт Коен –той е комедиен артист, певец и акордеонист.  Ветеран е в областта на дублажа. И досега участва  в  театрални постановки и филми, въпреки достолепната си възраст. 

Вестник "Маарив" това лято посвети челна страница на 90-годишнината му. В периода 1959-1963 година актьорът създава драматичен кръжок в затвора Тел Монд и поставя пиеси. 13 години е играл и в театър "Абима". От 1966 г. до днес е част от трупата на театър "Камери" в Тел Авив.

Благодарение на журналистката Весела Райчинова, която живее и работи в Израел, срещата с Алберт Коен стана възможна.

Този топъл и сърдечен човек ни покани  в дома си в израелския град Рамат Ган. 62 стъпала водят до просторния му апартамент в  жилищната кооперация, строена някога без асансьор. 90 годишният актьор твърди, че ги изкачва всеки ден и ето така поддържа завидна форма не само по стълбището, но и в театъра. 

Алберт Коен и Димитрина КюркчиеваС охота ни показва  семейните си снимки, албумите, запазили многото  му роли в театъра, българските и израелските си спомени за големите Николай Масалитинов, Боян Дановски, Ханох Левин, Ленард Бърнстейн и други известни личности, с които е работил.

Израелският доайен на камерния театър в Тел Авив е полиглот, но с особена любов общува  на звучен български език - безценната връзка с българските му корени. Алберт Коен носталгично е скътал в паметта си родната реч - също като битовите покривки и сервизите от троянска керамика, украсили израелския му дом.

Когато го попитах с какво ще запомни България, отговори ми: "С изкуство и домати".

Димитрина Кюркчиева гостува на актьора Алберт Коен в Израел и пренесе артистичната атмосфера на уютния му дом в предаването "Какво се случва" на програма "Христо Ботев".

Целия разговор с Алберт Коен можете да чуете в звуковия файл. 

Снимки: Димитрина Кюркчиева

                     

По публикацията работиха: Наталия Маева, Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова книга с разкази на Пламен Антов

Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи.  Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " .  В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..

публикувано на 20.02.25 в 18:00

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09
„Магическият фенер“ на Антон Митов

Художествената академия – в началото и днес

Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..

публикувано на 20.02.25 в 16:05

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56