"Трябва да се свири със сърце, иначе нищо не става", казва Иво Папазов - Ибряма. Седнал на метри от Амфитеатъра в стария Созопол, където репетицията за нечуваните истории на краля на кларинета предстоят да зазвучат пред публиката на "Аполония" 2022, той разказва за музиката, която ще живее в него, докато е жив.
На същата тази сцена Ибряма получи тазгодишната награда "Аполон Токсофорос" за принос в развитието на българската култура и представянето ѝ зад граница. Тя обаче не го интересува, важно му e уважението на хората. За него работи цял един 70-годишен живот.
Именно живота отпразнува новаторът на балканското инструментално свирене. Но не сам, а в компания, както повелява всеки празник – оркестър "Тракия", гласът на България Петя Панева и публиката, на която Ибряма посвещава всяка награда. А скоро го очаква най-голямата такава, макар още да не издава коя е точно тя.
Ибряма не се съобразява с нищо, само с музиката. Тя не го оставя на мира, а той все така иска да ѝ дава всичко, което може. За него тя трябва да се развива и да привлича хората, особено младите. В това той също е новатор. Музикантите му го следват, а той не спира да изненадва всички, най-вече себе си. Впуска се в неизвестното с кларинета си и оставя усещането му за музика да го води. Винаги всичко се решава в момента, в който стъпи на сцената, където е на друг свят. Там преценява публиката и музикалната история започва да се лее, точно като песен. Песен, изсвирена от Ибряма, която звучи като никоя друга.
Според виртуозния кларинетист за музиката няма граници, още по-малко за него самия. Той я обича и ѝ е отдал живота си, а публиката, която ѝ се наслаждава, обича него. Хорото, което се изви в края на концерта му на Празниците на изкуствата, и енергията, с която се заредиха хората, хванати за него, говорят за това по-красноречиво от всяка дума.
И все пак и думи трябват, поради тази причина в звуковия файл Иво Папазов казва защо няма нужда от награда, но я приема с чест. Отново заради публиката и в името на музиката. На фон звучи точно тя – музиката на Ибряма, която движи, зарежда и преобразява. Чуйте.
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
Гостът ни е учил режисура, актьорско майсторство и театрален мениджмънт в Париж и Ню Йорк. През 2008 година във френската столица основава компания, в която работи с артисти от над 20 държави. Двукратен носител е на наградата "Млад талант на Париж", присъждана от парижкото кметство. Създател е на фестивали, летни академии и " Театър на чудесата"..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg