Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се справят хората след наводнението в Подбалкана?

Село Слатина се нуждае от всякаква помощ

Едно от наводнените села в община Карлово
Снимка: БГНЕС

Започна описването на щетите в най-засегнатите от прииждането на река Стряма карловски села Богдан и Каравелово. Две комисии вече обхождат домовете на пострадалите и описват нанесените от наводнението поражения.

Все още в община Карлово има селища без вода. Уверението на институциите е, че до вторник ще има вода.

Как се справят хората след наводнението в Подбалкана?

Цветелина Георгиева е жител на едно от най-засегнатите селища - Слатина, ето какво разказа тя в “Нашият ден“:

“Не бих казала, че ситуацията е по-добра. Денят отново ще бъде изпълнен с надежда. Ситуацията в селото остава бедствена. Около 30 къщи все още са блокирани и са под вода.

Имаме питейна вода, която беше докарана вчера от доброволци. Военните също докараха водоноски и в отцепената част на Слатина. Доколкото виждам има и консерви. Въпросът е, че трябва тежка техника.“


Тя сподели още, че има нужда от още хора, които да помогнат в разчистването:

“От хора винаги ще имаме нужда, тъй като къщите, които в момента са блокирани, са много. Надяваме се да бъде изпратена и тежка техника, тъй като има огромно количества дървен материал, които трябва да бъдат премахнати, за да бъдат отблокирани и къщите. Има пясък над 3 метра, който няма как да бъде премахнат с ръчен труд.“

“Искам да изкажа и огромната си болка за това, че едва на третия ден село Слатина беше споменато някъде, че нещо се случва в него, а всъщност щетите са огромни. Хора от селото буквално звъняха през минути, за да помолят някой да отрази ситуацията в Слатина,но едва на третия ден беше показано по телевизията“, сподели тя в ефира на “Нашият ден“ и подчерта:

В момента са необходими багери, които да прокопаят канала, по който да се изтича водата.“


Осигуряват ли се адекватни мерки?

“Вчера дойде техника от община Казанлък, благодарни сме за това, но тя няма да бъде достатъчна. До вчера хората, кой с каквото може помагаха, за да отбият водата и да не влиза в техните къщи. Но само ръчният труд няма как да спаси положението, защото то е критично“, посочи още Георгиева.

“Има доброволческа група от София, те правиха дигите с пясък и се опитваха да отбият водата, за да не влиза в засегнатите къщи. Не мисля, че бедстващите хора ще могат да се върнат скоро в къщите си, те са настанени от свои близки“, спомена още тя. 

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отец Добромир Димитров: Бракът е нещо, което извършваме със свободна воля

Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..

публикувано на 12.02.25 в 11:28

ЛГБТИК+ хората в България – дехуманизирани и обезправени

Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..

публикувано на 12.02.25 в 09:44

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25