Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

14 септември - празник на българските пожарникари

За поредна година българските пожарникари ще отбележат професионалния си празник. Празникът ще се състои на 14 септември в двора на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“.

През 1995 г. с Решение № 385 на Министерския съвет датата 14 септември е обявена за Професионален празник на служителите на тогава Национална служба "Пожарна безопасност и защита на населението". Така е възстановена традицията, по решение на Първия пожарникарски събор, тази дата да се отбелязва като патронен празник на пожарните команди в страната. Първият пожарникарски събор в България е бил свикан именно на 14 септември, но през 1905 г.

Темата коментира в “Нашият ден“ комисар Любомир Баров:

“Предизвикателствата са всекидневие в нашата професия, те са свързани с постоянно отзоваване на сигнали, подадени от граждани. Сигналите са свързани с различните ни дейности – гасене на пожари, катастрофи и бедствени ситуации. Това изисква от нас едно постоянно дежурство, както и постоянни професионални действия“.

“Изисква се постоянно обучение и професионализъм. Изисква се добро познаване на работата и на всички обекти на територията на столицата, за да може да се отреагира по най-добрия начин.  На първо място е важно човек да бъде подготвен и да има желание да изпълнява по-специфични дейности. Относно възпитанието на младежите, залагаме много на това направление.  Работим с децата още от най-ранна възраст. Трудим се по сформиране на младежки противопожарни отряди – “Млад огнеборец“ за защита при бедствия и аварии и правим ученически състезания“, разказа още той.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


Мястото на доброволците

Темата коментира в “Нашият ден“ Ясен Цветков, председател на Асоциацията на доброволците в България:

“Доброволците се превърнаха в институция във важен компонент на системата за справяне с бедствия в страната. Ние вървим по нашия труден път на развитие. Радостното е, че все повече хора имат желание да се включват, все повече млади и активни хора се включват в тези формирования.

Най-важното е да имаме една доброволческа система за овладяване на бедствия, каквато ни е необходима. Всеки може да стане доброволец, стига да е психически и физически здрав. На следващото място, човек трябва да е мотивиран, да е готов да се готви и обучава.

Законодателно въпросът е уреден. Чисто нормативно нещата са разписани. Тук обаче трябва да поговорим малко и за културата на работодателя и на взаимоотношенията между работодател и доброволец.

Доброволците са хора, подали съответните документи и преминали през процедура на подбор. Това са хора, които разполагат със защитна екипировка, оборудване и униформи и хора, които при обявяване на бедствено положение би следвало да сменят чисто цивилния си граждански статус“.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пловдивски ученици пишат писма до личностите, които са ги вдъхновили или разочаровали

23 януари е обявен за Ден на ръкописното писмо и  съвпада с датата, на която се е родил американския държавник Джон Хенкок, поставил пръв подписа си под Декларацията на независимостта. В съвременната дигитална епоха писането на ръка е почти изцяло заменено от електронната комуникация. Ръкописните писма и бележки обаче подобряват паметта,..

публикувано на 23.01.25 в 09:35

Профилактиката на мигрената: Ключът към по-добро качество на живот

На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..

обновено на 22.01.25 в 14:08

Народната обсерватория в Димитровград кани всички да погледнат нагоре

В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..

обновено на 22.01.25 в 12:57

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..

публикувано на 22.01.25 в 12:48
Д-р Янчо Делчев

ВМА извърши първа операция с ново поколение апарат Da Vinci Xi

Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..

публикувано на 22.01.25 в 12:29