Глобалното затопляне вече не е нежелан, но възможен сценарий за планетата, която обитаваме, а ситуация, в която съществуваме. Земята повече не става за живеене – в нея няма необятна замръзнала повърхност, няма и бели шапки на ледниците. Това кара човешкия вид, приютил се в множество капсули, наподобяващи малки бели балончета, които се реят в космоса, да потегли към нови планети в търсене на убежище. И намира такова... в галерия Little Bird Place.
До 6 октомври там ще са поместени мрачните, но и изпълнени с чувство за хумор "Убежища" на Димитър Солаков. В новата си изложба художникът разказва за едно възможно и оптимистично бъдеще на света, с което умело провокира размисъл.
Темата за унищожаването на планетата е в основата на серия от живописни работи, озаглавени "Изход", както и на една голяма кинетична инсталация. В нея откриваме серия от кутии, които пресъздават "убежищата" на насекомите в един разгърнат отрязък от природен пейзаж – мъртва среда, красив аквариум, пълен с имитация на живот, осветен от хладна неонова светлина. С тази инсталация авторът пита дали сме способни да харесаме истинската природа, след като не спираме да се пренасищаме визуално с коригираната от социалните медии действителност.
На друго място в изложбата пък художникът изписва с неон, който не спира да мига тревожно, два надписа: Permafrost, което означава "вечната замръзнала земя", и Ice Caps – "белите шапки на ледниците".
Димитър Солаков е посветил цялото си досегашно творчество – независимо дали говорим за фотография, видео, рисунки, картини, 3D принт – на екологията. В неговите работи тя е разбрана широко – както в научен, така и в личен житейски план. Такива са например проектът му "Нека човечеството се преобърне, имам нужда от по-малко приоритети" и изложбата му "Автопортрети", която отразява живота на автора в продължение на четири години. За Солаков това е един период на изолация и внимателно изграждане на личната екосистема. В творбите си той е страничен наблюдател, но и изследовател преживенец.
Повече за "Убежищата" си Димитър Солаков разказва в звуковия файл.
Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред участниците са Плевенската филхармония, Йордан Камджалов, Вероника Тодорова, Атанас Маринов, Минко Ламбов и Цветан Недялков. Началото на фестивала ще бъде на 30 юли в двора на Основно училище..
Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg