Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Киряков: Води се война на изтощение между Русия и подкрепящите каузата на Украйна

Верни са всички оценки, че предизборната кампанията беше вяла и незабележима

Георги Киряков
Снимка: Мария Христова

Съветът за сигурност на ООН ще гласува тази вечер резолюция, осъждаща референдумите за анексиране на украински територии. Късно снощи руският президент Владимир Путин подписа укази, с които признава независимостта на Херсонска и Запорожка област.

Според Кремъл, за да бъдат те присъединени към Русия, е необходимо първо да бъдат признати за независими субекти на международното право. Останалите две области, които се очаква да бъдат присъединени към Русия – Донецка и Луганска – бяха признати от Москва за независими държави още през февруари, преди нахлуването на руските сили в Украйна.

Съветът за сигурност на ООН ще има гласуване в днешния ден за резолюция, която осъжда референдума в Украйна, но се очаква тя да не бъде приета, тъй като Русия ще използва правото си на вето.

“Русия има право на вето и такава резолюция няма да бъде приета. Това е огромен проблем за съвременното международно право, това, което се е оформило след края на Втората световна война и което успя да просъществува в рамките на повече от 70 години“, казва в “Нашият ден“ политологът Георги Киряков и допълва:

“Именно този ред и това международно право оспорва Русия и то не отсега. Русия не е участник в много такива договорености на международно ниво. Да припомним, че тя категорично отказа да участва в Международния наказателен съд, който беше част от това международно право и опит да се стигне на международно ниво до съгласие, но Русия и тогава отказа. Да не говорим, че тя изобщо не спазва никакви международни договорености от анексията на Крим през 2014 г."

“Единствено и само в момента се прави опит на двустранно ниво да се реши проблемът с ядреното въоръжаване и с използването на ядрено оръжие за немирни цели. Вчера беше отправен такъв призив към САЩ за двустранна пряка среща на екипи, които да продължат това сътрудничество между САЩ и СССР, а след това между САЩ и Русия в областта на ядреното въоръжаване. Само че там САЩ са категорични, че трябва да се включи и Китай в тези разговори, което за момента Русия и Китай отказват“, посочва още той.

Според Киряков се "води война на изтощение между Русия и всички, които подкрепят каузата на Украйна“.

“Очевидно е, че страните, които застават зад Русия, не желаят да предприемат нови стъпки в тази подкрепа, говорим предимно за Китай и за Индия, но и за други държави, които се срещнаха в Самарканд."

“Тази война на изтощения няма да бъде дългосрочно в полза на Русия. Русия трябва да използва в момента много личен ресурс, за да издържи на тази война на изтощение. Тя не може да разчита на ресурс, който Китай би могъл да предостави. Украйна може да разчита на почти безкрайния ресурс на продължаващия да работи на пълни обороти Запад. Тук не става въпрос само за Запад, а говорим за демократична икономика като цяло“, посочва още той и допълва:

“Въпрос на време е Китай и Индия сериозно да преосмислят позициите си по отношение на това нахлуване на Русия в Украйна и най-вече на анексирането на територии, които по международното право не им принадлежат."

Има ли пряка опасност за България?

“Основна задачи и грижа на централната власт, на Министерски съвет и на структурите на Министерския съвет, говорим за МВР и Министерство на отбраната, е да гарантират сигурността, независимостта и териториалната цялост на държавата. Това не е работа на местните власти. Кметове и общински съветници нямат нищо общо със защитата на националната сигурност и суверенитет на страната. Местните власти могат само и единствено да наблюдават на местно ниво и да реагират в случай на природно бедствие, но не и в случаи, касаещи националната сигурност“, коментира политологът в интервю за БНР.

Кампанията

“Всички оценки, че кампанията беше вяла и незабележима, са верни. И те са верни от гледна точка на това, че това са поредните предсрочни избори. Неспособността на политиците у нас да излъчат стабилност, така че да преодолеят този негативизъм и липса на желание у хората да се занимават с политика, е очевидна и за тези избори, но тя е следствие от тази продължителна политическа криза, в която България беше вкарана не само от външни фактори. И преди войната държавата ни не беше в цветущо състояние“, посочва още Киряков.

Чуйте пълното интервю с Георги Киряков и анкета с граждани на София на Христина Симеонова.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изпитите след 7 клас: какво всъщност измерват?

Изпитите след 7 клас са важна част от образователната система, но наистина ли те измерват знанията на учениците? Или по-скоро отразяват успехите и провалите на самата система и материалните възможности на родителите? За кого всъщност е полезно Националното външно оценяване (НВО) в сегашния си вид? На тези въпроси отговаря Ирина Манушева, автор на..

обновено на 18.06.24 в 11:26

Показват в изложба религиозното монументално изкуство на Дечко Узунов

В столичната Художествена галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия (СГХГ), е открита изложбата "Дечко Узунов. Религиозно монументално изкуство". Експозицията, която отбелязва 125 години от рождението на художника, представлява документален визуален разказ, съставен от архивни снимки, подготвителни проекти и творби...

обновено на 18.06.24 в 09:55
Кадър от протеста

Съюзът на българските журналисти в съдебен спор за имот

Защо Съюзът на българските журналисти вече 4 години не може да влезе във владение на собствен имот , даден под наем – разговор в "Нашият ден" със Снежана Тодорова , председател на СБЖ, и с Христо Дионисиев , представител на фирмата наемател. Членовете на СБЖ излязоха на протест, мотивиран от неправомерните действия на фирмата наемател. По..

публикувано на 18.06.24 в 09:26
Дуранкулашкото езеро е в списъка на влажните зони с международно значение.

Снимат филми за влажните зони от Дуранкулак до Казашко

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" се обсъжда новият проект "Непознатият рай", който включва пет късометражни филма за влажните зони по северното ни Черноморие – "Езеро Дуранкулак", "Шабла-Езерец", "Казашко" и "Ятата". Филмите ще представят устойчивите практики за икономическо развитие на тези райони. Свилена Велчева от..

обновено на 18.06.24 в 09:07

Борбите за паметта – тема на новия градски форум на КОЙ

" Който владее миналото, той владее и бъдещето. Който владее настоящето, владее миналото. "  Тази фраза сме чували безкрайно често, до втръсване. Но няма как да му се отрече на Оруел, уви, прав е. И в този ред на мисли, не са учудващи многобройните спорове за това как трябва да пазим, показваме и осмисляме миналото си. В града конфликтите около..

публикувано на 18.06.24 в 08:55