Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Вампир" – дебютна стихосбирка на Васил Валери Витанов

Снимка: Ангелина Грозева

"Вампир" е името на дебютната стихосбирка на поета Васил Валери Витанов, книгата е под редакцията на поета и преподавател Марин Бодаков, който ни напусна наскоро, а илюстрациите са в стила на колажната и комикс техника и са дело на Карина Добрева. "По дъното", "Смешни гробища", "Далече и нагоре" са част от заглавията в стихосбирката, а стиховете са една изповед на младия съвременен човек към света и към любимата. Васил борави със символите от реалния живот, за да ги предаде метонимно като светоусещане на героя си, разказва Васил Валери Витанов:

"При създаването на стихотворението "Вампир" излезе голяма горска алегория и изключително красив разказ в крайна сметка. Гъбата е обединяващ образ на всичко тривиално. Обичам да си играя с метафорите – създаваш ги и ги връщаш обратно на битово ниво. Елементът на хумора е много ценен в творбите ми. Стигаш до една строфа и след това решаваш да си поиграеш малко. Опит да събера хаоса и да го преразкажа малко или много са стиховете ми. А хаоса е и хубаво, и лошо. Естествено любов има в работите ми."


Редактор на книгата е поета и преподавател Марин Бодаков, който загубихме наскоро. С него Васил се среща чрез общи познати и цени много малкото, но значими за него срещи с Марин Бодаков. В стихосбирката има и едно стихотворение, което е посветено на него – "НННС", то завършва със строфите – "спокоен съм и плача, криейки се от смъртта". Илюстрациите към стиховете са на Карина Добрева, в тях има комикс елемент, техника на колаж, тя ги подготвя по самите стихове. Стихосбирката започва със стихотворението "Април", със символа на времето, на града и на ножицата, за да предадете вътрешния свят на обичащия мъж и може би предопределеността на живота. В стихотворението "Вампир" Васил използва гъбата като метонимия на живота.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41