Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Вампир" – дебютна стихосбирка на Васил Валери Витанов

Снимка: Ангелина Грозева

"Вампир" е името на дебютната стихосбирка на поета Васил Валери Витанов, книгата е под редакцията на поета и преподавател Марин Бодаков, който ни напусна наскоро, а илюстрациите са в стила на колажната и комикс техника и са дело на Карина Добрева. "По дъното", "Смешни гробища", "Далече и нагоре" са част от заглавията в стихосбирката, а стиховете са една изповед на младия съвременен човек към света и към любимата. Васил борави със символите от реалния живот, за да ги предаде метонимно като светоусещане на героя си, разказва Васил Валери Витанов:

"При създаването на стихотворението "Вампир" излезе голяма горска алегория и изключително красив разказ в крайна сметка. Гъбата е обединяващ образ на всичко тривиално. Обичам да си играя с метафорите – създаваш ги и ги връщаш обратно на битово ниво. Елементът на хумора е много ценен в творбите ми. Стигаш до една строфа и след това решаваш да си поиграеш малко. Опит да събера хаоса и да го преразкажа малко или много са стиховете ми. А хаоса е и хубаво, и лошо. Естествено любов има в работите ми."


Редактор на книгата е поета и преподавател Марин Бодаков, който загубихме наскоро. С него Васил се среща чрез общи познати и цени много малкото, но значими за него срещи с Марин Бодаков. В стихосбирката има и едно стихотворение, което е посветено на него – "НННС", то завършва със строфите – "спокоен съм и плача, криейки се от смъртта". Илюстрациите към стиховете са на Карина Добрева, в тях има комикс елемент, техника на колаж, тя ги подготвя по самите стихове. Стихосбирката започва със стихотворението "Април", със символа на времето, на града и на ножицата, за да предадете вътрешния свят на обичащия мъж и може би предопределеността на живота. В стихотворението "Вампир" Васил използва гъбата като метонимия на живота.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боряна Маноилова и Атанас Петков

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка с премиера на сцената на Yalta Art Room

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room.  Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..

публикувано на 24.02.25 в 13:50

"Пеперуди на Еверест": Музикалното вдъхновение зад творческата трансформация на Рос Росин

Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..

обновено на 24.02.25 в 13:26
Илия Бешков  „Бай Ганьо чете „Бай Ганьо“, 1947 г.

Бай Ганьо и Константин Иречек: Диалог от миналото

В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..

обновено на 24.02.25 в 12:06
От спектакъла

Независимият театър с Василена Винченцо - Коломоец

Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Проф. Джън Дзин

Проф. Джън Дзин представя артпроекта "Пастир на светлината"

С проф. Джън Дзин от Китайската художествена академия разговаряме в "Terra Култура" за артпроекта "Пастир на светлината" и България като първа локация на Expeditionary Light Project.  В ефир превежда Преслава Павлова. Проф. Джън съчетава технологии и изкуство, за да създава мултисензорни преживявани. Творчеството му е социално ориентирано,..

публикувано на 24.02.25 в 11:44