Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Представят поредицата "Българско юридическо наследство"

Снимка: НБУ

С началото на академичната година Книжарница и галерия "НБУ в ЦЕНТЪРа“ стартира поредица от представяния на издания на департаментите на Нов български университет.

На 20 октомври 2022 г. от 16:00 часа департамент "Право“ представя поредицата "Българско юридическо наследство“, чието начало дава Издателството на НБУ през 2019 г.

Целта на поредицата е да съхрани паметта за някои от най-известните имена на българската юриспруденция за периода до 1944 г. и малко след него. Подбират се важни заглавия, а в началото на всеки том се съдържа биографията на автора, съпроводена от непубликувани до този момент снимки и архивни документи.

Досега са отпечатани четири книги от поредицата със следните автори: проф. Цеко Торбов, проф. Никола Долапчиев, Светослав П. Велчев и Александър Гиргинов. Предстои публикуване на книги от проф. Константин Кацаров, проф. Иван Апостолов и др. Това са талантливи автори с необикновена професионална и лична съдба.

Водещи на събитието са проф. д-р Веселин Вучков, ръководител на департамент "Право“ и доц. д-р Катерина Йочева.

Кой са тези видни български юристи и какво е тяхното дело по отношение на българското право разказва проф. Веселин Вучков, ръководител департамент “Право“ на НБУ, в ефира на “Нашият ден“:

“Тази поредица се появи като идея преди три години и то насочена към идеята да възстановим паметта и светоусещането на един от най-известните български юристи до 1944 г. и малко след тази дата. Това са хора с европейско, дори бих казал и световна известност. Голяма част от тях са били преподаватели в Софийския университет, но по една или друга причина след това са отстранени от преподавателска катедра. Умишлено дълго време техните книги бяха забранени, а малко екземпляри бяха оставени в секретните фондове на библиотеките.

Тази инициатива на издателството на НБУ се посреща много благоприятно от българския читател, поради което искаме отново да разкажем за тези имена, към които сме насочили внимание и сме издали четири от книгите с перспектива в близките месеци и години да продължим тази поредица“.

Кои са значимите имена?

“Цеко Торбов е големият професор по “Философия на правото“, който е бил любим преподавател на студентите до 1944 г. и след това по политически причини е леко изолиран от преподавателска катедра, затова започва да се занимава с превод. На него дължим едни от най-големите немскоезични преводи на български език. Професор Никола Долапчиев също е много интересно име“, казва още той.

Книжарница и галерия „НБУ в ЦЕНТЪРа“ е с адрес ул. „Г. С. Раковски“ 191Б (на ъгъла с бул. „Васил Левски“).

Чутйте пълния разговор в звуковия файл.
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47