Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къде отиде доброто възпитание?

Снимка: Pixabay

Нека първо уточним какво разбираме под добро възпитание – любезност, добри маниери, внимание към другия, готовност за помощ, културно поведение и реч…? По-трудно е да го определим, отколкото да установим наличието или липсата му у някого.

Дори в годините на тоталитарния режим, когато нормите на поведение и ценностите бяха доста категорично прогласени и насаждани у младите, добре възпитаните хора се открояваха на общия фон. Днес като че ли те са още по-малко. Примери, колкото щеш. Ако изобщо някой отстъпи мястото си в обществения транспорт на бременна жена, стар или болен човек, той по-скоро ще е от по-възрастните поколения. Напълно непознати специалисти по всичко сипят в социалните мрежи порои от ругатни, обиди и цинизми по адрес на всеки, който не мисли като тях. Без да искаме ставаме свидетели на семейни скандали, бизнес уговорки и непринудено бъбрене от гърмящия телефон на поредния свободен в поведението си съгражданин.

Наистина ли доброто възпитание е на изчезване или просто продължаваме традицията да мърморим по адрес на младите? Задължително трябва да отчетем два факта, които са силно определящи социалното ни поведение – мобилните устройства и виртуалната среда. Взрени и заслушани в телефона си, млади и не толкова млади изобщо не забелязват какво става около тях.

Без естествените "филтри" на живото общуване всеки може да влезе във виртуален досег с всекиго и да изрече всичко, което в реалния живот не би дръзнал от чувство за приличие или самосъхранение. Как въпреки това да съхраним и предадем на децата си ценността на това, което наричаме "добро възпитание"? Чуйте какво споделя по въпроса Валерия Симеонова, детски и юношески психолог в рубриката ни "Всичко за образованието".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мнемониката – тренировка за мозъка

"Мозъкът ни се тренира с решаване на задачи, като с напредване на времето те трябва да се усложняват – казва Анастасия Димитрова, преподавател и водещ на курсове и тренинги по "Мнемоника" и "Скоростно четене". – Решаването на креативни проблеми е важно, а почивката не е нищоправенето, а поемане на нова задача." В основата на мнемониката, техниката..

публикувано на 04.06.24 в 19:00
Д-р Антоан Спасов, ангиолог и флеболог

Д-р Антоан Спасов: Атеросклерозата е стареене на артериите в човешкото тяло

Д-р Антоан Спасов е специалист по ангеология и флебология, с над 20 годишен опит. Той извършва диагностика и лечение на пациенти със заболявания на кръвоносните и лимфни съдове. В ежедневната си практика прилага най-съвременните безкръвни методи за лечение на разширени вени и капиляри – ендовенозна лазерна амблация, склеротерапия с пяна под..

публикувано на 03.06.24 в 17:23
Проф. Венета Божинова

Детска приказка за... възрастни

Твърде артистично заглавие на фона на сериозните проблеми, които поставихме в поредния брой "За здравето". Но… това бе подходът ни да "стигнем" по-лесно до съзнанието на родителите, а и на децата. Най-общо говорихме за педиатрия и за неврологичните здравословни проблеми в ранната възраст, за симптомите, които родителите трябва да следят, за..

публикувано на 03.06.24 в 14:20

Книжнината на българите католици в културната история на България – нови публикации по темата

В последните години като че ли се опитваме да разчетем една дълго стояла скрита страница от историята ни – страницата, на която пише кои са българите католици, какво са създали и какъв е приносът им за културното и духовното въздигане на българския народ във вековете, когато е бил лишен от собствена държава, от правото да живее свободно, да говори..

публикувано на 03.06.24 в 10:34

Весел Цанков - за Виена от най-високо място

Виена е второто по големина немскоезично селище след Берлин. Австрийската столица е известна като Град на музиката, заради стълпотворението от именити композитори, творили там и в чест на забележителната Щатсопера. Корените на предците на Виена се губят в ранните келтски и римски селища, които се трансформират в средновековен и бароков град...

публикувано на 03.06.24 в 08:44