Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Денят делово

Тодор Капитанов: Увеличаването на заплатите е безалтернативно

Тодор Капитанов
Снимка: БГНЕС

Седмица след протестите срещу нивата на заплащане диалогът между синдикатите, държавата и бизнеса навлиза в нова фаза. Основното искане на протестиращите е за увеличение на доходите още до края на тази година заради натрупаната близо 20% инфлация до момента, както и за бързо приемане на Бюджета за следващата година, в който да се заложи поне 13% ръст на заплатите както в бюджетния сектор, така и в частната сфера. 

"Разговорите за минималната работна заплата станаха тема номер едно в държавата. Темата за доходите наистина е на дневен ред, но това трябваше да се случи още преди месеци. Утре предстои среща на високо ниво в Министерство на труда и социалната политика, на която отново ще бъде обсъден въпросът", заяви в "Нашият ден" вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов.

Според него увеличението на доходите и на минималната работна заплата е неизбежно в България и не само, защото ЕС с директивата за адекватни минимални работни заплати и насърчаване на колективното трудово договаряне изисква тя да бъде минимум 50% от средната работна заплата. Инфлацията е невиждана за последните десетилетия в България. Тя е най-високата в ЕС -данните сочат 17,6%.

В момента инфлацията при цените на основните хранителни продукти е над 45%. Ако миналата година можехме да си купим 20 основни продукти за 65 лв., то днес ги купуваме за 100 лв., допълва експертът.

"В България се очакват тежки социални протести не само на национално, но и на регионално ниво. Ние на този етап успяваме да овладяваме и канализираме исканията, но в един момент балонът ще се спука и протестите няма да могат да бъдат овладени. Предстои изключително тежка зима и темата за увеличаване на доходите трябва да бъде тема номер едно, както на служебното правителство, така и на всички политически партии без значение дали ще управляват заедно или по отделно", посочва Тодор Капитанов.

Разговорът за минималната работна заплата трябва, да се пренесе и върху увеличаване на всички доходи. Поне от някъде трябва да се започне и дано това да е знак за първа крачка към политиките, които правителството следва да провежда, допълва синдикалният лидер.

Данните, с които КНСБ разполага, сочат, че заплатата за издръжка, която позволява на човек да закупи основни стоки и услуги, ако живее сам  е размер на 1710 лв. бруто, т.е. това сумата, която трябва да бъде нормалната работна заплата за едно домакинство съставено от един човек. За тричленно семейство сумата става над 3000 лева.

Бизнесът много добре осъзнава, че увеличаването на заплатите е без алтернативно, поради две причини. На първо място липсата на работна ръка по градовете. А втората причина е, че конкуренцията между самите фирми е много сериозна. Хората са склонни да сменят работата си, за да получават 15 -20 лв. повече.

Целия разговор с Тодор Капитанов можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10
Опашка за хуманитарна помощ в Газа, 17 март 2024 г.

Жители на Газа умират, докато се борят за достъп до храна

Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..

публикувано на 23.07.25 в 11:15

Колко от нас знаят, че бабите имат световен празник на 23 юли?

В България традиционно отбелязваме Бабинден, но нямаме отделен ден, посветен специално на нашата баба – тази, която е участвала активно в отглеждането и порастването ни.  Оказва се обаче, че такъв ден съществува – това е именно 23 юли, признат за Световен ден на бабата . Празникът води началото си от САЩ, където е известен с наименованието..

обновено на 23.07.25 в 11:10
Трънско ждрело

Жителите на Божурище и Трън се обединяват в борбата за чиста природа

Когато добрите примери се разпространяват – как Трън следва доказалите успеха си стъпки на жителите на Божурище в борба за природата. Разговаряме в "Нашият ден" със Стефка Бон ева , създател на инициативата "Бусинска сръчкотилница", която разказва и за културата на региона, както и с Руслан Зарев , председател на Трънското туристическо..

публикувано на 23.07.25 в 09:29