Ако много от преминалите през системата на средното образование ще приемат скептично втората част от твърдението, то е защото идеята за игровизиране на ученето все още трудно си пробива път в стандартното училище. Впрочем тя не е много популярна и сред широката аудитория, която по навик свързва ученето с принуда, сериозност, граничеща с досада, и почти пълна липса на връзка между изучаваното и реалния живот.
Игровизирането или геймификацията не е ново понятие и се прилага успешно в бизнеса, обществената и неправителствената сфера и не означава просто забавление заради забавлението. Чрез методите на играта успешно се решават проблеми, намират се решения, изпълняват се сложни задачи, като при това енергията, творческият потенциал и личната ангажираност на участниците се използват максимално и без съпротивите на принудата. Играта е най-естественият начин на учене не само за малките деца.
Мариела Станчева е математичка, авторка на "Наръчник на бунтаря за проваляне на часа по математиката" и помагала за нагледно и достъпно преподаване на математика, вдъхновителка на учители и ученици. Компютърните игри, виртуалната реалност са част от живота на съвременния човек и това не може да се пренебрегва, може обаче да се използва за образоването и развитието на младите. Както могат да прекарват времето си в игри, така децата могат да го прекарват и в учене, ако то е организирано и поднесено така, че да стимулира естествената им любознателност и желание за изява. Един от елементите, които задължително присъстват в уроците на Мариела Станчева, са истинските истории от миналото и съвременността, които показват, че математиката е навсякъде около нас и е за всички. Повече чуйте в интервюто за рубриката "Всичко за образованието".
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg