По данни на НСИ, емигриралите от страната българи от 2007 г. до края на 2021 г., са 324 550 до възраст 80+. От 2011 до 2019 г. се наблюдава ясно изразена тенденция към увеличаване на броя на емигрантите. През 2019 г. броят им достига пик. През 2020 г. пък броят на емигриралите рязко спада, което е обяснимо с избухването на пандемията от Covid-19, но през 2021 г. отново тръгва стремглаво нагоре.
Проучването е проведено сред 1200 млади българи на възраст от 18 до 35 г. От него става ясно още, че по-вероятно е потенциални емигранти да станат хора на възраст между 18 и 25 г., отколкото между 26-35 г. Семейният им статус е на необвързани, живеещи с родители или съквартиранти, с по-ниска удовлетвореност от живота си в България и с по-песимистична нагласа за бъдещото си развитие и реализация у нас.
Какво още показва прочуването на Института за изследване на населението и човека към БАН на тема “Психологични детерминанти на нагласите към емиграция и жизнено планиране при младите хора в контекста на демографските предизвикателства в България“.
“Целта на проучването беше да изследваме нагласите за емиграция сред младите хора във връзка с това как планират живота си“, казва в ефира на “Нашият ден“ доц. д-р Диана Бакалова и допълва:
Направихме собствено проучване сред 1200 млади хора у нас. Т.е. на една представителна за България извадка на младите хора между 18 и 35 г. Получихме много интересни резултати. Добрата новина днес е, че сред младите хора у нас преобладава негативна нагласа за емигриране. Повече от 62% от младите са с негативна нагласа за емигриране. Само около 15% са склонни да емигрират“.
Профил…
“По-интересното е профилът, който очертахме на потенциалния млад български емигрант – от 18 до 35-годишна възраст. Извадката е представителна за България за хората на възраст между 18 и 35 години. Това, което сме контролирали като критерий в тази извадка, е полът. Разпределени са по равно – мъже и жени и по квоти по градове. Имаме представителност за всички видове населени места в страната по големина.
Останалите критерии, като образование и доходи например, това не са контролирани критерии, но извадката е толкова голяма, че попадат достатъчно лица с най-различни видове и степени на образование и с различни равнища на доход, за да може да бъде направен коректен анализ“, посочва още тя.
“Профилът на потенциалния млад български емигрант е интересен. Тъй като за първи път се изследват психологичните детерминанти на нагласите към емиграция у нас, за да очертаем не просто едни демографски, а психодемографски профил, установихме, че склонността към риск е много важен фактор за нагласите към емиграция“, коментира в интервю за БНР доц. Бакалова.
Чуйте разговора в звуковия файл.
“Ние работим на терен, работим с хората очи в очи. Постоянно се виждаме и чуваме с нашите български общности в цял свят. Младите хора бягат заради няколко неща: първо, заради несигурната политическа обстановка в България. Няма съдебна реформа, не може да те вкарат в затвора, ако удариш куче, а в следващия момент дрогиран и пиян убиец на хора по пътищата го пускат на свобода. Това нещо го няма в нормалните държави“, казва в ефира на “Нашият ден“ Младен Станев, председател на Асоциацията на българите по света и допълва:
Младите хора искат да бъдат чути, искат спокойствие. Не всички млади хора исках да живеят в големия град, искат да живеят там, където е възможно. Да имат нормално здравеопазване извън големите градове. Няма никаква политика за развитие на селата“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
“За да можем да мислим за мотивацията на младежите да емигрират и съответно за начините, по които да се въздейства за това те да останат в България, е важно да видим първо, кои са тези млади хора“, казва в ефира на “Нашият ден“ Тихомира Трифонова, председател на Центъра за имиграция и интеграция и допълва:
От нашите наблюдения виждаме следното: младежите, които емигрират са в двете крайни категории: хората с най-ниска квалификация и тези с най-висока. Факторите при тях са различни, затова и методите и начините на въздействие върху тях трябва да бъдат различни. Не е точно въпрос на закон и законодателство, а по-скоро за модернизиране на нашето общество“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..
Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..
Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..
На 21 януари в Деня на родилната помощ, известен като Бабинден, в най-старата АГ болница у нас "Майчин дом" се състоя водосвет и освещаване на III операционна зала на името на доц. д-р Божидар Славчев. В ритуала по измиване на ръцете участие взеха директорът на болницата проф. Иван Костов, началникът на Родилна клиника проф. Асен Николов и..
В контекста на значими исторически дати и събития, историкът Евлоги Станчев говори в ефира на "Нашият ден" за паралелите между "Кървавата неделя" през 1905 г. в Русия и Съединението на Украйна от 1919 г. Тези събития носят своето значение както за времето, в което са се случили, така и за съвремието. На 22 януари 1905 година в Санкт..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на..
Ловешкият драматичен театър "Борис Луканов" гостува на сцената на Народния театър "Иван Вазов" със спектакълът "Илинден" по творби на Димитър Талев и Пейо..
Петър губи сестра си в инцидент и бива изгонен от дома си. Сестрата на Павел е болна от рак и се бори за живота си. Историите на двамата герои се..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg