На отминалия вече Софийския международен литературен фестивал имахме възможност да се запознаем с талантливата германска писателка от румънски произход Ирис Волф. На срещата с нея бе обговарено и българското издание на четвъртия ѝ роман "Неясните очертания на света". Ирис Волф беше представена и от една от най-изявените наши германистки проф. Майя Разбойникова-Фратева.
Ирис Волф е германистка по образование, но също така е завършила графика и живопис в Марбургския университет. До момента тя има важни литературни награди и отличия в немскоезичната литературна среда.
Из поканата за връчването на Ирис Волф на литературната награда на името на Мари Луизе Кашниц от Евангелска академия, Тутцинг, Заксен-Анхалт, съпроводено от тридневна конференция, септември 2021 г.:
"В романите си Ирис Волф спасява от забрава изгубени глави от историята на немскоезичното малцинство в бивша комунистическа Румъния. С тази история са свързани историите на нейните създадени с любов герои, на семействата, на приятелствата и солидарността им във времена на политически сътресения.
В четирите си досегашни романа тя пътува през цял един век и разказва за психологическите, социалните и политическите измерения на един живот, белязан както от етническо и езиково многообразие, така и от сплашване и потисничество, от войни и диктатури. Текстовете ѝ не само се основават на детайлни исторически изследвания, а са заредени с голяма съпричастност и се отличават с особен усет за фините нюанси в природата, с изключително красива и езиково завладяваща поетика.“
Снимки – Софийски международен литературен фестивал и Белослава Димитрова, изд. Аквариус
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg